ДОСЛІДЖЕННЯ КУЛЬТУРИ В ПАРАДИГМІ БАГАТОВИМІРНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2019.191331Abstract
Мета статті полягає в розробці нової методологічної моделі дослідження культури, побудованій на пара- дигмі багатовимірності, яка склалась у філософії. Методологічна основа наукової розвідки ґрунтується на пара- дигмі багатовимірності, що склалась у філософії. Концептуальним методологічним ядром дослідження є систем- ний аналіз, який дозволяє розглядати культуру як багатовимірну, складну, цілісну, нелінійну систему, яка самоорганізується. Філософський метод багатовимірного аналізу як одночасності вимірювання множини еле- ментів різноманітними способами за допомогою різноманітних мір, уможливлює дослідження культури як систе- ми. Наукова новизна полягає в осмисленні можливості застосування філософського методу багатовимірного аналізу в дослідженні культури, а також його дослідницького потенціалу в культурології. Висновки. Незважаючи на широке введення у науковий дискурс ідей багатовимірності, багатовимірність культури в цих позиціях не експлікована. Метод багатовимірного аналізу не використовувався в дослідженнях культури. У понятті "багато- вимірність" існує термінологічна невизначеність та поняттєвий різнобій. У гуманітарних дослідженнях це поняття використовується переважно метафорично. Конкретного інструментарію дослідження не було вироблено. Зроб- лено висновок, що філософські методологічні установки і принципи, засвоєння яких саме ознаменовує нинішню революцію у науковому знанні, можуть слугувати загальним орієнтиром в дослідженні культури. Філософський метод багатовимірного аналізу може застосовуватись для дослідження культури з урахуванням, по-перше, ще становлення культурології як окремої галузі наукового знання, розмитості її предметного поля; по-друге, – специфіки культури як виразника множинності вимірів; по-третє, з урахуванням виміру культури через смислову пози- цію інтерпретатора культури – суб‘єкта (дослідника-культуролога). Оскільки усі феномени культури так чи інакше пізнаються через світ суб‘єкта, особистість дослідника у цьому сенсі постає новою "мірністю" культури. Здійснена спроба наукової розвідки окреслила шляхи та дослідницькі перспективи багатовимірності. У результаті був де- кларований евристичний потенціал багатовимірного аналізу як методу дослідження культури, окреслені перспек- тиви його використання в методології культурології. Подальша розробка та введення у дослідницьку практику методу багатовимірного аналізу культури дозволить суттєво розширити методологічну базу культурології.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
1. Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
2. Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
3. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).