СТИЛЬОВІ Й ДРАМАТУРГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОНЦЕРТИНО ДЛЯ ГОБОЯ ТА КАМЕРНОГО ОРКЕСТРУ ЖАННИ КОЛОДУБ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2017.138691Ключові слова:
оркестрові твори Жанни Колодуб, жанр інструментального концерту, стиль, драматургіяАнотація
Мета роботи. Дослідження пов’язане з вивченням творчості українського композитора Жанни Колодуб та виявленням у її опусах синтезу різних стилів, що є характерною тенденцією розвитку вітчизняної музики кінця ХХ століття. Наукова новизна. Вперше в українському музикознавстві детально проаналізовано Концертино для гобоя, камерного оркестру, клавесина та ударних Ж. Колодуб (1988 р.), розкрито особливості його стилю, драматургії, структури та образно-емоційного змісту. Крім того, вміщено відомості про історію створення цього опусу, зазначено його найбільш відомих виконавців та наведено позитивні відгуки вітчизняних дослідників. Методологія дослідження. Використано історико-компаративний метод, який дає можливість визначити особливості Концер- тино Ж. Колодуб з точки зору поєднання характерних ознак різних стилів. Застосована також актуальна у сучас- ному музикознавстві та літературознавстві методологія аналізу структури художнього тексту. Висновки. У цьому одночастинному оркестровому творі помітні ознаки тричастинної структури з нетрадиційним співвідношенням розділів "повільно – швидко – повільно", що характерно для розвитку жанру інструментального концерту кінця ХХ століття. Основу образно-емоційного змісту Концертино становить поляризація контрастних станів: споглядання й дії, статики й динаміки. Такий принцип драматургії втілюється завдяки протиставленню ліричних і скерцозно- танцювальних образів. У цьому творі, написаному сучасною музичною мовою, ознаки неоромантизму, неокласи- цизму і неофольклоризму поєднуються з виразними засобами імпресіонізму та елементами джазового стилю. За допомогою такого діалогу різних культур та епох у Концертино відтворено глибокий філософський підтекст, а саме – ідею розуміння та усвідомлення сучасною людиною вічних духовних цінностей. Завдяки оригінальності за- думу і тонкому використанню тембрових особливостей гобоя дослідники відносять Концертино Ж. Колодуб до кращих досягнень сучасної української музики.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.