АНГЕЛОГЛАССЯ ЯК ОСНОВА ХОРОВОГО СПІВУ СХІДНОСЛОВ’ЯНСЬКОЇ ТРАДИЦІЇ ТА ХОРОВОЇ СПАДЩИНИ К. ПІГРОВА
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2023.289846Анотація
Мета дослідження – виявлення культової (ангелогласної) ґенези мистецтва хорового співу у східнослов’янському культурно-історичному просторі, в тому числі й у діяльності К. Пігрова. Методологія роботи має комплексний характер і базується на поєднанні засад герменевтичного, мистецтвознавчого, історико-типологічного, етимологічного, естетичного та музично-інтонаційного досліджень. Наукова новизна статті визначена її дослідницьким ракурсом, що враховує не тільки унікальність та оригінальність хорової методики К. Пігрова, що є тлом Одеської хорової школи, але й її укоріненість в концепції ангелогласся як основи хорового співу у східнослов’янській культурно-історичній традиції. Висновки. Концепція ангелогласного співу, описана ще в трактаті Діонісія Ареопагіта «Про небесну ієрархію», заклала основи у формуванні релігійно-етичних настанов богослужбово-співацького мистецтва, принципів духовного буття людини, а також подальшого розвитку академічного хорового мистецтва. Диригентсько-хорова діяльність К. Пігрова, його новаторська методика, яка стала базисом Одеської хорової школи, становить не лише суттєву сторінку його творчої біографії, але й узагальнює найважливіші духовно-смислові аспекти вітчизняної хорової культури, сформованої на засадах багатовікової церковно-співацької практики та духовно-етичних настанов ангелогласного співу. Останні позначилися на принципах роботи К. Пігрова над чистотою інтонації, музичним строєм, ансамблем та принциповим униканням форсованої динаміки, що сукупно сприяло формуванню особливої «культури звуку». Залучення до них, їх дослідження дозволяє глибоко осмислити ті процеси в культурі минулого та сучасності, які виявляють через художню творчість глибинні перетворення людської сутності та її духовного буття.
Ключові слова: ангелогласся, ангелогласний спів, церковно-співацький обиход, хор, хорова методика К. Пігрова, Одеська хорова школа.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.