ТЕАТРАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ЗАХІДНИХ МУСУЛЬМАНСЬКИХ ГРОМАД КІНЦЯ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2024.302108Анотація
Мета статті – виявити особливості театрального мистецтва західних мусульманських громад кінця ХХ – початку ХХІ ст. на прикладі Великобританії. Методологія дослідження. Застосовано метод аналізу та синтезу, метод типологічного аналізу, історико-культурний метод, метод мистецтвознавчого дослідження та теоретичного узагальнення, що посприяло уточненню особливостей традицій ісламського театру та його розвитку на сучасному етапі в західних мусульманських громадах, виявленню особливостей і характерних рис діяльності театрів мусульманської громади Великобританії. Наукова новизна. Досліджено особливості театрального мистецтва західних мусульманських громад на прикладі Великобританії; на основі аналізу постановок театральної кампанії Khayaal Theatre розглянуто особливості розуміння місця, ролі та потенціалу театрального мистецтва представниками сучасних мусульманських громад в Європі; проаналізовано діяльність театру багатонаціональної ісламської школи з навчанням англійською мовою «SOBIS» (Кардіфф) в контексті збереження традицій ісламського театру. Висновки. Багата культура, духовний досвід ісламського світу, репрезентовані в постановках західних мусульманських громад здійснює помітний вплив на сучасне європейське суспільство. Дослідження виявило, що розвиток театрального мистецтва західних мусульманських громад кінця ХХ – початку ХХІ ст. засвідчує вибіркове інтегрування провідних тенденцій європейського сценічного мистецтва, тяжіння до мультикультурності за умови збереження традиційних культурних та релігійних ісламських цінностей. Самобутність сценографічного вирішення, що має безпосередній зв’язок з ісламською історією, її візуальним та архітектурним спадком, виражає ідеї та цінності мусульман. Основними мусульманськими театральними компаніями у Великобританії є Khayaal Theatre, «Ульфа Артс», Arakan Creative, Muju та ін. Інтерактивні форми театру, зокрема форум-театр, можуть стати потужним способом взаємодії та інформування про проблематику британської мусульманської ідентичності. Характерними рисами діяльності театрів мусульманської громади Великобританії є: вшанування та популяризація філософсько-естетичних, літературних та мистецьких ісламських традицій; розробка різноманітного репертуару з метою охоплення широкої аудиторії; сприяння міжкультурному діалогу, взаємодії традиційного і сучасного, взаєморозуміння між мусульманами та людьми інших віросповідань і традицій.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.