Вплив зміни клімату на особливості морфологічного аналізу при оцінці стану перезимівлі пшениці м΄якої озимої

Authors

  • О. М. Кучеренко Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН, Ukraine
  • Л. О. Хоменко Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН, Ukraine
  • Г. М. Ковалишина Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН, Ukraine
  • В. С. Кочмарський Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН, Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.30835/2413-7510.2013.54075

Keywords:

Конус наростання, пшениця м’яка озима, зимостійкість, морфологічний аналіз, період, стан, сорт

Abstract

В умовах зміни клімату восени 2010-2012 рр. у пшениці м’якої озимої за оптимальних строків сівби відмічено прискорення розвитку рослин на І і ІІ етапі органогенезу в середньому на 3-5 днів.

За роки досліджень виділено 2012 рік з аномально теплим осіннім періодом, коли довжина конуса наростання рослин сорту Подолянка за всіх строків сівби знаходилась в межах 0,43-0,30 мм, з якою пшениця озима зазвичай виходила б після перезимівлі. Довготривала, м’яка з частими відлигами зима 2012/13 р. призвела до збільшення приросту конусу наростання на 0,43-0,21 мм і рослини за строків сівби 15 і 25 вересня вийшли із зими вже на ІІІ етапі органогенезу.

У зв’язку зі змінами клімату і різною реакцією генотипів на підвищений температурний режим в осінньо-зимовий період слід звернути особливу увагу на строки сівби сортів пшениці м’якої озимої. Метод біологічного контролю озимих зернових культур можна використовувати при вивченні різних агротехнічних прийомів з метою виявлення оптимальних, а також для своєчасного проведення планомірних заходів під час формування елементів урожайності озимих культур.

Published

2015-11-23

Issue

Section

PHYSIOLOGICAL, GENETICAL AND BIOCHEMICAL STUDIES