Експериментальна перевірка авторської методики розвитку комунікативної компетентності офіцерів багатонаціональних штабів
DOI:
https://doi.org/10.15587/2519-4984.2018.143351Ключові слова:
комунікативна компетентність, офіцер багатонаціонального штабу, методика, експериментальна перевірка, педагогічний експериментАнотація
Статтю присвячено експериментальній перевірці авторської методики розвитку комунікативної компетентності офіцерів багатонаціональних штабів у процесі військово-професійної підготовки до участі у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки. Висвітлено програму експериментального дослідження, особливості проведення педагогічного експерименту, результати експериментальної перевірки авторської методики.
Експериментальне дослідження проведено відповідно до програми експериментальної роботи, що охоплює аналітико-констатувальний, аналітико-пошуковий, дослідно-експериментальний і завершувально-узагальнюючий етапи, та містить перелік запланованих для виконання заходів.
Специфіка військово-професійної підготовки офіцерів багатонаціональних штабів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки зумовила проведення послідовного педагогічного експерименту, який був спрямований на встановлення достовірних відмінностей у рівнях розвиненості комунікативної компетентності за обґрунтованими критеріями і показниками в одній експериментальній групі до та після формувального етапу педагогічного експерименту. При формуванні вибірки застосовувався суцільний вибірковий метод, сутність якого полягає у суцільному обстеженні відносно невеликої генеральної сукупності.
За результатами формувального етапу експерименту виявлено позитивний вплив авторської методики на динаміку розвиненості комунікативної компетентності слухачів в експериментальній групі. Після апробації авторської методики кількість слухачів з високим рівнем розвиненості комунікативної компетентності зросла на 37,3 %, достатнім – на 16 %. Водночас, зменшилась кількість слухачів із задовільним рівнем – на 41,3 %. Всі слухачі з низьким рівнем на констатувальному етапі експерименту перейшли на вищі рівні розвиненості комунікативної компетентності. Інтегральний коефіцієнт розвиненості комунікативної компетентності після формувального етапу експерименту (3,41) зріс на 1,03 у порівнянні з показником на констатувальному етапі (2,38).
За допомогою розрахунку достовірності експериментальних даних за Т-критерієм Вілкоксона було з’ясовано, що показники після формувального етапу педагогічного експерименту перевищують значення показників на констатувальному етапі. Це уможливило висновок про те, що упровадження авторської методики розвитку комунікативної компетентності офіцерів багатонаціональних штабів вплинуло на зростання коефіцієнта її розвиненості
Посилання
- Radvanskyi, A. I. (2012). Formuvannia linhvosotsiokulturnoi kompetentnosti maibutnikh ofitseriv pravookhoronnykh orhaniv. Khmelnytskyi, 16.
- Mamonova, O. I. (2015). Kontekstna model profesiino spriamovanoi movnoi pidhotovky maibutnikh pravookhorontsiv. Starobilsk, 22.
- Nazarenko, V. O. (2007). Psykholohichni umovy rozvytku komunikatyvnoi kompetentnosti kerivnykiv Derzhavnoi prykordonnoi sluzhby. Khmelnytskyi, 226.
- Chernova, S. V. (2013). Metodychni rekomendatsii naukovo-pedahohichnomu skladu shchodo rozvytku profesiinoi komunikatyvnoi kompetentnosti ofitseriv-prykordonnykiv u protsesi pidvyshchennia kvalifikatsii. Molod i rynok, 12 (107), 120–125.
- Iefimova, O. M. (2014). Formuvannia inshomovnoi komunikatyvnoi kompetentnosti kursantiv vyshchykh viiskovykh navchalnykh zakladiv. Kyiv, 29.
- Lozynskyi, O. P. (2015). Problema pidvyshchennia profesiinoi komunikatyvnoi kompetentnosti maibutnoho ofitsera. Naukovi zapysky Natsionalnoho universytetu «Ostrozka akademiia». Seriia «Filolohichna», 52, 160–162.
- Lahodynskyi, O. S. (2007). Anhlomovna kompetentnist u movlenni yak obiekt kvalifikatsiinoho testovoho diahnostuvannia viiskovykh fakhivtsiv. Problemy inzhenerno-pedahohichnoi osvity, 18/19, 89–97.
- Luzan, P. H., Sopivnyk, I. V., Vyhovska, S. V. (2010). Osnovy naukovo-pedahohichnykh doslidzhen. Kyiv: NAKKKiM, 270.
- Pro zatverdzhennia Instruktsii z pidhotovky ta zastosuvannia natsionalnykh kontynhentiv, natsionalnoho personalu v mizhnarodnykh operatsiiakh z pidtrymannia myru i bezpeky (2016). Nakaz Ministerstva oborony Ukrainy No. 23. 18.01.2016. Verkhovna Rada Ukrainy: ofits. sait. Available at: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0206-16 Last accessed: 06.12.2016
- Kuzmenko, T. M. (2010). Sotsiolohiia. Kyiv: Tsentr uchbovoi literatury, 320.
- Sidorenko, E. V. (2006). Metody matematicheskoy obrabotki v psikhologii. Saint Petersburg: Rech. 350.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Natalia Shalyhina
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons CC BY для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.