СПІВВІДНОШЕННЯ АКАДЕМІЧНОГО ТА ПРОФЕСІЙНОГО ПІДХОДІВ У ВИЩІЙ ОСВІТІ НА ЗЛАМІ СТОЛІТЬ (НА ПРИКЛАДІ МОРСЬКОЇ ОСВІТИ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.25128/2520-6230.18.1.12

Ключові слова:

морська освіта, професійно-академічна вища освіта, компетентнісно-орієнтований підхід, глобалізація, ПДНВ, морська індустрія

Анотація

Стаття присвячена питанню співвідношення професійного та академічного підходів до надання морської вищої освіти. Метою статті є аналіз глобалізаційних процесів у вищій освіті на прикладі морської освіти. Освіта може бути інструментом соціальних змін для підтримки статусу кво у суспільстві. Будь-яка освіта повинна розглядатися у контексті суспільства і оцінюватись в залежності від її впливу на особистість – на її майбутнє. Разом із законодавством і ринком, освіта, будучи чинником установлення соціальних норм, є ключовим інструментом для соціальних змін. Традиційна підготовка моряків завжди фокусувалась на отримання та використання практичних навичок, необхідних для роботи на борту судна. Сучасний тренд у вищій освіті загалом і морській, зокрема, – поєднувати професійну підготовку з академічною через зростаючий попит молоді до отримання саме вищої освіти з однієї сторони і використанням все більш технічно складних механізмів та електронних приладів на судні, з іншої. Причиною цього є соціально-економічний розвиток країн та технологічні новації у морській індустрії. Наведений аналіз застосування цього тренду в різних країнах світу. Особливу увагу приділено проблемі співвідношення надання практичних навичок та здатності критично мислити у ракурсі компетентнісно-орієнтованої освіти, яка визначена основним підходом до навчання й підготовки моряків. Поєднання професійних компетентностей і емпіричних здібностей у підготовці моряків є основною проблемою морської освіти XXI ст. Виявлено певну невідповідність між національними освітніми стандартами й вимогами морської індустрії, які прописані у Міжнародній конвенції про підготовку та дипловування моряків і несення вахти. Узагальнено, що уявна різниця між академічною і професійною морською освітою поступово зникає. Морські заклади вищої освіти сформували багаторівневу структуру і пропонують постійно-діючі сертифікаційні курси підвищення кваліфікації. Це усе в комплексі відповідає основному трендові освіти XXI ст. – навчання впродовж життя.

Біографія автора

Ivan Ryabukha, Херсонська державна морська академія

кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри англійської мови з підготовки морських фахівців за скороченою програмою,

Посилання

Coiffait L. (2012) Higher Education Policy Blog: the five big trends shaping higher education. The Pearson think tank, accessed 11th November. http://thepearsonthinktank.com/2012/the-five-big-trends-shaping-higher-education/

Malan S. P. T. (2000) The “new paradigm” of outcomes-based education in perspective. Journal Family Ecology Consumer Sciences / Tydskrif vir Gesinsekologie en Verbruikerswetenskappe 28 : 22-28.

Manuel M. E. (2011) Maritime risk and organizational learning. Ashgate, London.

Newman J. H. (1907) The idea of a university defined and illustrated. London, New York etc.: Longmans, Green &Co.

Sampson H. (2004) Romantic Rhetoric, Revisionist Reality: the effectiveness of regulation in maritime education and training. Journal of Vocational Education and Training 56 (2) : 245-267.

Scott P. (1993) The idea of the university in the 21st century: a British perspective. British Journal of Educational Studies 41 (1) : 4-25.

Шендрик И. Г. Теоретические основы проектирования образовательного пространства субъекта / И. Г. Шендрик. – Екатеринбург : Изд-во Рос. Гос. Проф. пед ун-та, 2006. – 198 с. / Shchendryk, I. (2006) Theoretical basis for designing educational environment of an individual. Yekaterinburg. [In Russian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-03-31

Як цитувати

Ryabukha, I. (2018). СПІВВІДНОШЕННЯ АКАДЕМІЧНОГО ТА ПРОФЕСІЙНОГО ПІДХОДІВ У ВИЩІЙ ОСВІТІ НА ЗЛАМІ СТОЛІТЬ (НА ПРИКЛАДІ МОРСЬКОЇ ОСВІТИ). Social Work and Education, 5(1), 121–129. https://doi.org/10.25128/2520-6230.18.1.12

Номер

Розділ

RECENT ISSUES IN SOCIAL WORK EDUCATION