СПІВВІДНОШЕННЯ АКАДЕМІЧНОГО ТА ПРОФЕСІЙНОГО ПІДХОДІВ У ВИЩІЙ ОСВІТІ НА ЗЛАМІ СТОЛІТЬ (НА ПРИКЛАДІ МОРСЬКОЇ ОСВІТИ)
DOI:
https://doi.org/10.25128/2520-6230.18.1.12Ключові слова:
морська освіта, професійно-академічна вища освіта, компетентнісно-орієнтований підхід, глобалізація, ПДНВ, морська індустріяАнотація
Стаття присвячена питанню співвідношення професійного та академічного підходів до надання морської вищої освіти. Метою статті є аналіз глобалізаційних процесів у вищій освіті на прикладі морської освіти. Освіта може бути інструментом соціальних змін для підтримки статусу кво у суспільстві. Будь-яка освіта повинна розглядатися у контексті суспільства і оцінюватись в залежності від її впливу на особистість – на її майбутнє. Разом із законодавством і ринком, освіта, будучи чинником установлення соціальних норм, є ключовим інструментом для соціальних змін. Традиційна підготовка моряків завжди фокусувалась на отримання та використання практичних навичок, необхідних для роботи на борту судна. Сучасний тренд у вищій освіті загалом і морській, зокрема, – поєднувати професійну підготовку з академічною через зростаючий попит молоді до отримання саме вищої освіти з однієї сторони і використанням все більш технічно складних механізмів та електронних приладів на судні, з іншої. Причиною цього є соціально-економічний розвиток країн та технологічні новації у морській індустрії. Наведений аналіз застосування цього тренду в різних країнах світу. Особливу увагу приділено проблемі співвідношення надання практичних навичок та здатності критично мислити у ракурсі компетентнісно-орієнтованої освіти, яка визначена основним підходом до навчання й підготовки моряків. Поєднання професійних компетентностей і емпіричних здібностей у підготовці моряків є основною проблемою морської освіти XXI ст. Виявлено певну невідповідність між національними освітніми стандартами й вимогами морської індустрії, які прописані у Міжнародній конвенції про підготовку та дипловування моряків і несення вахти. Узагальнено, що уявна різниця між академічною і професійною морською освітою поступово зникає. Морські заклади вищої освіти сформували багаторівневу структуру і пропонують постійно-діючі сертифікаційні курси підвищення кваліфікації. Це усе в комплексі відповідає основному трендові освіти XXI ст. – навчання впродовж життя.Посилання
Coiffait L. (2012) Higher Education Policy Blog: the five big trends shaping higher education. The Pearson think tank, accessed 11th November. http://thepearsonthinktank.com/2012/the-five-big-trends-shaping-higher-education/
Malan S. P. T. (2000) The “new paradigm” of outcomes-based education in perspective. Journal Family Ecology Consumer Sciences / Tydskrif vir Gesinsekologie en Verbruikerswetenskappe 28 : 22-28.
Manuel M. E. (2011) Maritime risk and organizational learning. Ashgate, London.
Newman J. H. (1907) The idea of a university defined and illustrated. London, New York etc.: Longmans, Green &Co.
Sampson H. (2004) Romantic Rhetoric, Revisionist Reality: the effectiveness of regulation in maritime education and training. Journal of Vocational Education and Training 56 (2) : 245-267.
Scott P. (1993) The idea of the university in the 21st century: a British perspective. British Journal of Educational Studies 41 (1) : 4-25.
Шендрик И. Г. Теоретические основы проектирования образовательного пространства субъекта / И. Г. Шендрик. – Екатеринбург : Изд-во Рос. Гос. Проф. пед ун-та, 2006. – 198 с. / Shchendryk, I. (2006) Theoretical basis for designing educational environment of an individual. Yekaterinburg. [In Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Іван Рябуха
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).