ФОРМУВАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІВ

Автор(и)

  • O. M. Morenko Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія, Запоріжжя, Україна

Ключові слова:

соціальний педагог, психологічна культура, заклад освіти.

Анотація

У статті розглянуто поняття психологічної культури, її місце в психічному та професійному житті людини, вивчено основні її компоненти та особливості формування і становлення в підготовці майбутніх соціальних педагогів. Зазначено, що психологічна культура виступає складовою загальної культури людини і сприяє її самореалізації, успішної соціальної адаптації та задоволеності життям. Встановлено, що немає єдиного підходу в розумінні шляхів, способів і засобів її формування у студентів у закладах освіти, а в подальшому і в майбутніх соціальних педагогів. З’ясовано, що це поняття утворилося внаслідок перетину різних наукових сфер: філософії, культурології, соціології, етики і психології; перші психологічні дослідження означеного феномена виникли на початку ХХ століття в межах психоаналітичної теорії особистості; є багатомірним та системним психічним явищем, яке має ієрархічну багаторівневу будову і багатокомпонентний склад. Визначено, що психологічна культура соціального педагога охоплює професійне соціальне спілкування, взаємодію, високий рівень професійної і етичної мотивації, що формується у процесі фахової підготовки у закладі освіти та охоплює: самоосвіту та самовиховання, формування психологічної грамотності та її постійне вдосконалення, розвиток навичок саморегуляції та рефлексії; організацію психологічних тренінгів, упровадження форм індивідуального та групового консультування, психокорекцію негативних психічних якостей і властивостей.

Біографія автора

O. M. Morenko, Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія, Запоріжжя

викладач кафедри соціальної роботи,

Посилання

Іванова Т. В. Культурологічний підхід до формування педагогічної майстерності / Педагогічна майстерність у закладах професійної освіти: монографія. – К.: 2003. – С. 83-95.

Козырская, И. Н. Компоненты и функции психологической культуры / И. Н. Козырская, М. Б. Оспанова // Научный потенциал – 2013. – №2(11) . – С. 64-67.

Нечипоренко В. В. Формування життєвих компетенцій в учнів з обмеженими можливостями здоров’я в умовах системного розвитку навчально-реабілітаційного центру // Педагогічна наука та освіта: Збірник наукових праць Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. − Вип. І. – Запоріжжя, ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2007. – 252 с.

Колмогорова Л. С. Возрастные возможности и особенности становления психологической культуры учащихся: дис. д-ра псих. наук. 19.00.07 / Колмогорова Л. С. – М., 2001. – 385 с.

Кот Г. М. Формування психологічної культури керівників загальноосвітніх шкіл у системі післядипломної освіти: дис. кадн. псих. наук: 19.00.07 / Кот Г. М. – Центральний ін-т післядипломної педагогічної освіти АПН України. К., 2004. – 250 с

Мотков О. И. Психологическая культура в мозаике личности / Мотков О. И. // Сборник тезисов XII Международных чтений памяти Л. С Выготского. «Знак как психологическое средство: субъективная реальность культуры» – 2011. – С. 246– 252.

Психологічна підготовка керівників освітніх організацій до діяльності в умовах змін: посібник; за наук. ред. Бондарчук О. І. – К.:Ун–т менеджменту освіти НАПН України, 2014. – 194с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2016-11-09

Як цитувати

Morenko, O. M. (2016). ФОРМУВАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІВ. Social Work and Education, 3(1), 21–27. вилучено із https://journals.uran.ua/swe/article/view/183097

Номер

Розділ

RECENT ISSUES IN SOCIAL WORK