СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТРЕНІНГ ФОРМУВАННЯ ДИТЯЧО-БАТЬКІВСЬКИХ СТОСУНКІВ ТА ЕМОЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ВЧИТЕЛЯ З ДИТИНОЮ У КОНТЕКСТІ РОБОТИ СОЦІАЛЬНОГО ПРАЦІВНИКА
DOI:
https://doi.org/10.25128/2520-6230.19.3.4Ключові слова:
тренінг, соціально-психологічний тренінг, соціальний працівник, батьки, вчителі, молодший школяр.Анотація
У статті розглянуто соціально-психологічний тренінги як один із найбільш ефективних напрямків роботи соціального працівника з дітьми та сімями. Даний тренінг сприяє вирішенню широкого кола завдань, передусім пов'язаних зі спілкуванням в родині, – спрямованість на корекцію і розвиток системи стосунків особистості – компетентність у спілкуванні з дитиною. У контексті дослідження розкрито суть поняття соціально-психологічного тренінгу у роботі соціального працівника. Описано тренінг для батьків і вчителів, щодо розуміння розвитку емоційної сфери дитини та сприянню без конфліктного спілкуванню. Презентовано етапи підготовки батьків та вчителів у прийняті участі у соціально-психологічному тренінгу, що забезпечують позитивне сприйняття тренінгових занять з ними. Описано структура соціально-психологічного тренінгу з формування позитивних дитячо-батьківських стосунків та емоційна взаємодія вчителя з дитиною молодшого шкільного віку, який складається з п’яти занять. Зроблено висновок, що використання соціально-психологічного тренінгу з сім’єю та педагогічними працівниками у роботі соціального працівника забезпечує позитивне сприйняття батьками та вчителями особливостей соціального та психологічного розвитку дитини та формування у дорослих толерантного спілкування з навколишніми.Посилання
Жуков, Ю. М. (1990). Диагностика и развитие компетентности в общении. Москва: МГУ. 104 с. [Zhukov, Yu. M. (1990). Diagnosis and development of competence in communication. Moscow : VGU. 104 р. [In Russian].
Ковалев, Г. А. (1998). Основные направления использования методов активного социального обучения в странах Запада. Психологический журнал. Т. 2, № 1. С. 127 –133. [Kovalev, G. A. (1998). The main directions of the use of methods of active social education in Western countries. Psychological Journal. Issue 2 (1). P. 127-133 [In Russian].
Маляр, О. І. (2017). Розвиток довільності емоційної регуляції молодших школярів: корекційно-розвивальна програма: навчально-методичний посібник. Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД».126 с.
Практикум по СПТ. / под ред. Парыгина, Б. Д. (2000). Санкт-Петербург : издательство Михайлова В. А. 352 с. [Malіar, O. I. (2017). Development of arbitrariness of emotional regulation of junior schoolchildren: correctional-developmental program: educational and methodical manual. Vinnytsya: LLC "Nilan-LTD". 126 [In Ukrainian].
Туріщева, Л. В. (2007). Робота шкільного психолога з батьками. Навчально-методичний посібник для вчителя. Харків. 256 с. [Turyshcheva, L. V. (2007). Work of a school psychologist with parents. Teaching and methodological manual for a teacher. Kharkiv. 256 р. [In Ukrainian].
Федорчук, В. М. (2014). Тренінг особистісного зростання : навчально-методичний посібник. Київ: «Центр учбової літератури». 250 с. [Fedorchuk, V. M. (2014). Training of personal growth : tutorial manual. Kyiv: “Center for Uchebovoy Literature”. 250 р. [In Ukrainian].
Шапар, В. Б. (2005). Сучасний тлумачний психологічний словник. Харків: Прапор. 640 с. Shapar, V. B. (2005). Modern interpretive psychological dictionary. Kharkov: Flag. 640 p. [In Ukrainian].
Шаргородська, С. (2007). Насилля в сім’ї: види, наслідки, шляхи подолання. Журнал Соціальний педагог. № 2(2). С. 14-16. [Shargorodskaya, S. (2007). Violence in the family: types, consequences, ways to overcome. Journal of Social Pedagogy. No. 2 (2). Р. 14-16 [In Ukrainian].
Masten, A. S. (2001). Ordinary magic: Resilience processes in development. American Psychologist. V. 56. P. 227-38.
Masten, A. S. (2007). Obradovic J. Disaster preparation and recovery: lessons from research on resilience in human development. Ecology and Society. URL: http://www.ecologyandsociety.org/vol13/iss1/art9/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Олена Маляр
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).