СОЦІАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ МАНІПУЛЯТИВНИХ ПРОЯВІВ У МІЖОСОБИСТІСНИХ СТОСУНКАХ УЧНІВ ШКІЛ
DOI:
https://doi.org/10.25128/2520-6230.22.1.8Ключові слова:
маніпулятивний вплив, деструктивні маніпуляції, комунікативні маніпуляції, контр маніпуляціїАнотація
Автор привертає увагу до проблеми комунікативних маніпуляцій в освітньому процесі та здійснює спробу дослідити ставлення до проблеми маніпуляції свідомістю учнів шкіл. Крім цього, автор аналізує доцільність використання маніпуляцій в освітній сфері, досліджує різні наукові точки зору, з’ясовує ставлення учнів шкіл до реалізації маніпулятивного впливу. Завданням дослідження було виявити соціально-психологічні причини, що зумовлюють вдавання здобувачів освіти до маніпуляцій; проаналізувати механізми захисту від маніпулювання; систематизувати способи профілактики та попередження маніпулювання у сфері освіти. Зростаючий інтерес до проблеми маніпулятивного впливу в соціальній діяльності обумовлений прагненням учених аналізувати питання, пов’язані з допустимістю маніпулятивного впливу на учасників освітнього процесу, а також з пошуком способів профілактики та захисту від маніпуляцій. Шкільна практика показує, що старші учні часто використовують маніпулятивну стратегію в міжособистісному спілкуванні. Деструктивні способи маніпуляцій спрямовані на зовнішній вплив, жорстке структурування поведінки учнів, на нівелювання внутрішньої свободи дитини підліткового віку. З соціально-педагогічної точки зору, закріплення маніпуляції в якості основного комунікативного впливу способу побудови міжособистісних відносин серед дітей підліткового віку несприятливий варіант розвитку міжособистісних відносин. У першому випадку у дитини можуть сформуватися безпідставна довірливість, відсутність соціальної мобільності, нездатність адекватної самопрезентації в освітньому середовищі. У другому випадку можливе започаткування раціоналізму, цинізму, корисливості, неприродність у стосунках. На думку автора, в умовах динамічних змін у сучасному освітньому середовищі негативно спрямовані прояви маніпулятивного спілкування є неадекватними та неадаптивними в учнівському колективі. Розуміння учнівством сутності стратегії маніпуляцій та формування захисного механізму від подібного способу спілкування стає актуальною проблемою цілісного соціально-педагогічного процесу загальноосвітньої (профільної) школи.Посилання
Кочубей, Т., Рябініна, М. (2020, жовтень, 23). Дослідження стану проблеми маніпулятивного впливу в соціально-педагогічному аспекті серед учасників освітнього процесу. Науковий процес та наукові підходи: методика та реалізація досліджень: матеріали міжнародної наукової конференції (Т. 2), Одеса, Україна: МЦНД, 14-16 [Kochubey, T., Ryabinina, M. (2020, January, 23). Investigating the state of the problem of manipulative influence in the social and pedagogical aspect among education process participants. Scientific Process and Scientific Approaches: Methodology and Realization of Research: Proceedings of the International Scientific Conference (Vol. 2), Odessa, Ukraine: ICPD, 14-16 (in Ukrainian)].
Рябініна, М. (2021). Соціально-педагогічне дослідження щодо виявлення маніпулятивних проявів у міжособистісних стосунках учнів. Соціальна робота та соціальна освіта. Умань, 1 (6), 129-137 [Ryabinina, M. (2021), Social and Pedagogical Research on the Identification of Manipulative Manifestations in Interpersonal Relations among Students. Social work and social education. Uman, 1 (6), 129-137 (in Ukrainian)].
Ryabinina, M. (2020). MANIPULATIVE INFLUENCE IN SOCIO-PEDAGOGICAL ACTIVITIES. Scientific discussion (Praha, Czech Republic) VOL 2, 47, 16-20.
Кучерявець, В., Киричок, І., Возняк, С.М. (2016). Розуміння старшокласниками сутності маніпулятивної стратегії в комунікативному полі//Scientific Journal «ScienceRise», 3/5(20), 33-38 [Kucheryavets, V., Kirichok I., Vozniak S.M. (2016) High school students' understanding of the essence of manipulative strategy in the communicative field//Scientific Journal "ScienceRise", 3/5(20), 33-38 (in Ukrainian)].
Литвинчук, А. (2005). Манипуляция как средство психологического влияния в педагогическом общении. Духовність особистості: методологія, теорія і практика: збірник наукових праць, редагував Г. Шевченко. Луганськ: Вид-во Східноукраїнського національного університету, 5 (11), С. 103-114 [Litvinchuk, A. (2005) Manipulation as a means of psychological influence in pedagogical communication. Spirituality of Personality: Methodology, Theory and Practice: Collection of scientific works edited by G. Shevchenko. Luhansk: Publishing house of the Schidnoukrainian National University, 5 (11), P. 103-114 (in Ukrainian)].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Maryna Riabinina
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).