Особливості проблематики старіння в контексті соціальної підтримки людей поважного віку
DOI:
https://doi.org/10.25128/2520-6230.22.3.1Ключові слова:
люди поважного віку, соціальний працівник, соцільна прітримка, особливості старіння, мобілізація соціальної підтримки, періоди старіння, Університет третього віку, геронтологіяАнотація
У статті актуалізуються особливості проблематики старіння в контексті соціальної підтримки людей поважного віку. Тому мета статті полягає в необхідності проведення вчасної соціальної підтримки людей поважного віку. Старіння населення є актуальною темою не лише у Словаччині, а й в інших країнах Європейського Союзу та світу. Кожна країна має свої інструменти допомоги, соціальні послуги та піклування про цю категорію людей. Десь на вищому рівні, десь, навпаки, нижчий рівень надання соціальних послуг для людей поважного віку. Індекс старіння в 2060 році за даними автора М. Блега (2013) має досягти 220%. Громадян віком від 65 років автор відносить до постпродуктивних частин населення. Він припускає, що в 2060 році населення постпродуктивного віку досягне найчисельнішої вікової групи. Науковець прогнозує, що кількість літніх людей за п’ять десятиліть збільшиться на 65% більше. Порівняно з 2011 роком це зростання становить 2,5 рази. Тобто кожна третя людина в Словацькій Республіці матиме принаймні 65 років у 2060 році. Найбільш виражений індекс навантаження будуть складати люди похилого віку і таким чином він вплине на загальний індекс навантаження. Зауважимо, що старіння і старість є важливим етапом онтогенетичного розвитку індивіда і є природною частиною життєвого циклу людини. Вони є індивідуальним і соціальним феноменом. Оскільки з віком самодостатність знижується, літня людина не може сама задовольнити свої базові потреби, що призводить до збільшення залежності від інших людей і часто до вимушеної зміни життя.Посилання
Балогова, Б. (2005). Люди похилого віку. Пряшів: Акцентний принт. [Balogova, B. (2005). Ludy pochyloho viku. Priashiv: Пряшів: Akcentny print. ISBN 80-969274-9-3. [in Slovak].
Грозенська, М. (2008). Соціальна робота з людьми похилого віку та її теоретичні та практичні основи. Мартін: Обізнаність. С. 40-62. [Grozenska, M. (2008). Socialna robota s ludmy pochyloho viku ta jj teoretychni ta praktychni osnovy. Martin: Obiznanist. С. 40-62. ISBN 978-80-8063-282-3. [in Slovak].
Коваленко, О. Г. (2015). Міжособистісне спілкування осіб похилого віку: психологічні аспекти. Монографія Київ, Україна: Інститут обдарованої дитини. С. 240. [Kovalenko, O. H. (2015). Mizhosobystisne spilkuvania osib pochyloho viku: psycholohichni aspekty. Monografia Kyiv, Ukraina: Instytut obdarovanoi dytyny. S. 240. [in Ukrainian].
Літомеріцкий, Ш. (1996). Якість життя літньої людини та інтервенційна геронтологія. В: Медичний огляд. С. 177-180. [Litomericky, Sh. (1996). Jakist zhytia litnoi ludyny ta intervencijna gerontologia. V: Medychny ohliad. С. 177-180. ISSN 0457-4114. [in Slovak].
Поледнікова, Л. (2006). Геріатричне та геронтологічне медсестринство. мартін: Education, spol.. С. 143. [Polednikov, L. (2006). Geriatrychne ta gerontolohichne medsestrznstvo, spol. С. 143. ISBN 80-8063-208-1. [in Slovak].
Романова, І. А. (2018). Соціальна робота з підтримки інтелектуальної активності людей похилого віку. Теорія і практика управління соціальними системами. №1. С. 20-26. [Romanova, I. A. (2018). Socialna robota z pidtrymky intelektualnoi aktyvnosti ludei pochyloho viku. Teoria i praktyka upravlinia socialnymy systemamy. №1. S. 20-26. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Беата Балогова, Юлія Ковальчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).