Мистецькі постаті Лева Туркевича та Євгена-Ореста Садовського в контексті функціонування українського хорового мистецтва в західній діаспорі
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2017.138601Ключові слова:
диригент, хор, репертуар, турне, концерт, діаспораАнотація
Мета роботи – проаналізувати витоки творчої праці диригентів, керівництво хорами на батьківщині, в "таборах переміщених осіб" у Західній Європі та після переїзду до Північної Америки; дослідити їх внесок у справу міжнародного визнання прославленого чоловічого хору "Ватра"; детально висвітлити диригентську та інші види діяльності за океаном. Методологія дослідження спирається на використання таких методів, як системний та компаративний аналіз, зокрема для розкриття умов формування творчих особистостей, особливостей їхніх мистецьких досягнень, для порівняння праці з хоровими колективами та індивідуальних виконавських стилів на різних етапах як самостійної діяльності, так і в тісному взаємозв’язку з українською хоровою справою у діаспорі. Стаття торкається і психологічних особливостей артистів, зумовлених генеалогією, життєвими обставинами, рівнем освіченості, опанування фахом, способами мистецького самовираження тощо. Наукова новизна полягає у вперше засто- сованому компаративістському підході до діяльності діячів українського хорового мистецтва зарубіжжя, у спробі виявлення історичних, соціокультурних і психологічних засад їхньої праці на благо рідної культури. Висновки. Лев Туркевич і Євген-Орест Садовський походили зі священичих родин, що здавна вирізнялися мистецькими нахилами. Проте Л. Туркевич здобув ґрунтовну фахову освіту, а Є.-О. Садовський більше був пов’язаний з театральним середовищем, що позначилося на їх диригентській майстерності. Вони диригували як церковними, так і світськими хора- ми, а також здійснювали театрально-сценічні постановки, працювали з молоддю, займалися видавничою справою. Щоправда, Л. Туркевич здобув також славу як симфонічний диригент. Як представники українського хорового мистецтва в діаспорі вони вплинули на його розвиток, вдале функціонування та міжнародне визнання.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.