МОВА ЯК ФОРМА БУТТЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2020.219111Ключові слова:
мова, культура, етнокультурна ідентичність.Анотація
Мета статті – з’ясувати роль мови у розвитку національної культури, на прикладі української мови виявити її значення у національно-культурній ідентифікації. Методологія дослідження. Найбільш значущими для дослідження є феноменологічний підхід, який дав змогу розглянути мову як феномен культури, і культурологічно-історичний – для дослідження змін, що відбувалися в сфері мовлення в певний культурно-історичний період; а також загальнонаукові методи (аналізу і синтезу, формалізації, абстрагування та ін.), використані для формування чіткого уявлення про мову як форму буття культури. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що вперше окреслено роль української мови у процесі національного самовизначення протягом ХІХ ст., а також з’ясовано сутність взаємовпливу цивілізації як соціальної системи і мови як найважливішого комунікативного та інформативного засобу людської діяльності. Висновки. Зокрема, наголошено, історія української мови, зокрема період появи передумов її розвитку в якості літературної, є виразним прикладом формування літературної мови та підвищення її соціального престижу як необхідної умови становлення національно-культурної ідентичності. Акцентовано, що на території українських підросійських земель у XVIII–XIX ст. мовна імперська політика була скерована на закріплення офіційного статусу російської мови як державної та її виняткового права на функціонування у сфері освіти, судочинства та адміністрації з одночасною реалізацією політики дискредитації української мови. Наслідком такої мовної політики стало зниження соціального статусу української мови, яка у ХІХ ст. сприймалася як мова «низького» престижу, асоціювалася із селянським побутом і використовувалася у сімейному побуті, частково в літературі. Церква, школа, армія, суд та управлінські структури перебували поза сферою функціонування української мови.Посилання
Vereshchagin, E. M., Kostomarov, V. G. (1980). Linguistic theory of the word. Moscow: Russian language [in Russian].
Danilevsky, N. Ya. Russia and Europe (2019).URL: http://www.vehi.net/ (access date: 20.03.2019) [in Russian].
Kononenko, P., Kononenko, T. (2013). Ukrainian Studies of the XXI century: state, problems, prospects of development as a system of integrative knowledge. Ukrainian Studies. 2013. no. 2. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ukr_2013_2_3 (access date: 15.04.2018) [in Ukrainian].
Kulakova, O.M. (2010). Culturological aspects of the communicative function of language. Culture of Ukraine. Vol. 29. pp. 112–124 [in Ukrainian].
Lysinyuk, M.V. (2019). Language and civilization: the relationship and interdependence. Young Scientist. no. 3. pp. 57–61 [in Ukrainian].
Lysinyuk, M.V. (2019). Language as a means of intercultural communication. Information activities, document science, library science: history, modernity, prospects: materials All-Ukrainian. scientific-practical conf. students, graduate students and young scientists, May 30-31, 2018, Kyiv. Kyiv, pp. 27–28 [in Ukrainian].
Lysinyuk, M. V. (2020). Language as a form of existence of Ukrainian culture : PhD Thesis (034-culturology). Kyiv [in Ukrainian].
Lysinyuk, M. V. (2018). The situation of the newest literary Ukrainian language in the Dnieper region in the first half of the XIX century. Actual problems of humanities in researches of young scientists: materials of the XVI International. scientific-practical conference, November 19, 2018, Kyiv. Kyiv, рр. 48–50[in Ukrainian].
Miller, A. (2000). "Ukrainian question" in the policy of the authorities and Russian public opinion (second half of the nineteenth century). St. Petersburg: Aleteya [in Russian].
Miller, A.I. (2006). Romanov Empire and nationalism. Moscow: New Literary Review [in Russian].
Miller, A.I. (2013). The Ukrainian question in the Russian Empire. Kyiv: Laurus [in Russian].
Slobodyanyuk, N.Yu. (2001). Ukrainian national-cultural component in the language of artistic historical prose of Panteleimon Kulish: Abstract of Ph.D. thesis. Kyiv [in Ukrainian].
Civilization. Culture. Personality (1999) / [resp. ed. W. J. Kelle]. Moscow: URSS Editorial [in Russian].
Chaplenko, V. (1955). Ukrainian literary language: its origin and development (XVII-1917). New York [in Ukrainian].
Spengler, O. (2000). Sunset of Europe. Moscow [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.