МЕМЕТИЧНІСТЬ КОМУНІКАТИВНИХ ПРАКТИК В УМОВАХ РОЗВИТКУ ЦИФРОВОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2021.229534Анотація
Мета роботи –дослідити меметичність як визначальну характеристику сучасних комунікативних практик, що розгортаються в цифровому середовищі інтернету. Методологія дослідження полягає в застосуванні аналітичного, семіотичного, дискурсійного, культурологічного методів у вивченні меметики та мемів як основоположних полімодальних та інтердискурсивних об‘єктів цифрової культури, що виступають засобами комунікації, якіздатні крізь призму соціальної семіотики формувати суспільні наративи та дискурси для певної аудиторії, забезпечуючи її ідентичність. Наукова новизна роботи полягає у тому, що вперше проаналізовано сучасні комунікативні практики цифрового середовища з точки зору превалювання у їх структурі меметичності та меметичної комунікації; меми, своє чергою, розглянуто не лише як одиниці культурної інформації та розважальний контент, але й як цифрові полісемеми, що мають здатність слугувати універсальним засобом комунікації, пояснення реальності, коментування поточних подій, пропаганди важливих для суспільства норм та цінностей. Висновки. За останнє десятиліття меми перетворились на складне явище інтернет-спілкування та загалом сучасних комунікативних практик, які характеризуються меметичністю як невід‘ємним атрибутом. З точки зору розвитку сучасного цифрового інформаційного простору меми розуміють яккультурну інформацію, яка передається від людини до людини, але, разом з тим, переростає у соціальне явище, що формує мислення, форми поведінки та дії спільнот. Меми поєднують форми інтертекстуальності з елементами популярної культури, підкреслюючи динаміку реального та віртуального світу та стаючи інструментом онлайн-дискурсу, що надає користувачам відчуття впливу на інших. З огляду на дискурсивний потенціал, полісемію, реалізовану в мемах, може бути зрозуміла здатність цих артефактів цифрової культури формувати нові сенси та значення, оціночні судження. Меметика є частиною публічної комунікації, що визначає меми як тексти, створені, розповсюджені та колективно перетворені різними учасниками партисипативної цифрової культури (культури участі), підсилюючи соціокультурну інтеграцію в суспільстві, дозволяючи об‘єднуватисуб'єктів-однодумців в єдиний символічний простір, побудований на нових прецедентних ідеях чи явищах.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.