ПОРТРЕТНІ РИСУНКИ КАРПА ТРОХИМЕНКА 1941–1944 РОКІВ ДО КАРТИНИ «ЗАСІДАННЯ ПРЕЗИДІЇ АКАДЕМІЇ НАУК УРСР В УФІ»
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2021.229553Анотація
Мета дослідження полягає у введенні до наукового обігу маловідомих рисунків видатного українського живописця-реаліста середини ХХ століття, професора Київського державного художнього інституту Карпа Дем’яновича Трохименка, виконаних в евакуації в Уфі у період Великої Вітчизняної війни. Методологія роботи ґрунтується на принципах мистецтвознавчого образно-стилістичного і системно-порівняльного аналізу, а також історичного та контекстуального методів. Наукова новизна роботи полягає у визначенні ролі рисунка у творчій спадщині Карпа Трохименка періоду 1941–1944 років. У портретних аркушах-етюдах Карпа Трохименка до картини «Засідання АН УРСР в Уфі» виразно простежується різниця у ставленні до виражальних засобів мистецтва знищеного на той час авангарду та остаточно сформованого соцреалізму. Точка, лінія та площина як провідні художні елементи авангарду втрачають своє значення, залишаючись певною мірою лише в арсеналі графіків. У рисунку живописців-станковістів особливої ваги набуває тон, світлотіньові градації, енергія світла. Висновки. Шляхом аналізу образно-стильової структури і техніки виконання портретних аркушів виявлено особливості рисунку у доробку живописця, зокрема увагу до створення повітряного середовища. В рисунках Трохименка лінія не має самоцінного значення і сприймається лише як частина світлотіні, розчиняючись у загальній тоновій плямі. Важливу роль в рисунку Трохименка відіграє колір. Аркуші, побудовані на складній тепло-холодності кольорового паперу, сріблястого графітного олівця та кольорових олівців і крейди, набувають значення самостійних творів. Цикл портретів видатних українських науковців – академіків, митців, літераторів, створений Карпом Трохименком, має не лише документальну та історико-культурну цінність, а є значною пам’яткою українського станкового рисунка періоду Великої Вітчизняної війни.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.