ПОСТГУМАНІСТИЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ В ЗАКОРДОННИХ СТУДІЯХ VS КУЛЬТУРОЛОГІЯ?
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2021.244394Анотація
Мета статті – вивчення проблематики та дослідницької оптики неантропоцентристської антропології та привернення уваги вітчизняних культурологів й культурних антропологів до можливості їх рецепції, яка досі не відбулась. Адже за кордоном в останній третині ХХ – на початку ХХІ століття нонантропоцентристська чи постантропоцентристська антропологія перебуває в активній стадії концептуалізації та інституалізації й нині її вплив продовжує посилюватися. Методологія дослідження в рамках культурології базується на концептуальних засадах неантропоцентристської антропології, методах емпіричного – спостереження, порівняння, та теоретичного дослідження – абстрагування, аналіз, синтез, індукція і дедукція. Наукова новизна полягає у цілісному аналітичному висвітленні ґенези, сутності і взаємовідносин таких академічних трендів, як антропологія без антропоцентризму, онтологічний поворот у ракурсі перспективізму, транс- та постгуманістичні тенденції в гуманітарних дисциплінах, «поворот до матеріального», «біо/зооповорот» та ін. Наскільки нам відомо, питання про необхідність здійснення рецепції дослідницької оптики неантропоцентристської антропології культурологією також ставиться вперше. Стаття містить концептуалізовані авторські таблиці з досліджуваної тематики. Висновки. Аналізовані в статті зміни дослідницьких парадигм соціогуманітарних наук представлені системою наукових концепцій та дисциплін. Автор вважає, що рецепція проблематики досліджень неантропоцентристської антропології, розробка відповідного концептуального апарату та перегляд деяких ключових концепцій культурології з урахуванням сучасних наукових знань є своєчасним і перспективним напрямом досліджень культурології та культурної антропології. Неантропоцентристська культурологія як новий для вітчизняних досліджень напрям культурології може долучитися й до розробки та поширення оновленого розуміння спільноти, що складається не тільки з людей, але й з нелюдських суб’єктів. Корегування нині усталених у вітчизняній науці бінарних опозицій «людина – тварина», «природа – культура» на сьогодні потребує перегляду «узаконеної» картезіанською філософією Нового часу привласнення людиною статусу єдиного у світі носія таких атрибутивних характеристик розумної істоти, як агентність – здібність до дії, усвідомленого й вільного вибору, наявність складної структури суспільства, елементів культури.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.