Символічні тенденції в творчості Андрія Блудова
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2022.262211Анотація
Мета дослідження. Дослідити багатовимірну творчість Андрія Блудова – представника українського візуального мистецтва в контексті його звернення до традиційних західноєвропейських символічних тенденції та апеляції до українського культурного коду, що проявляється в архетипових символах. Методологія дослідження полягає у комплексному застосуванні аналітичного та компаративного методів. Крізь призму естетико-філософського аналізу дослідити прояви символічних тенденцій в творчості Андрія Блудова. За допомогою компаративного методу дослідження прослідкувати вплив західноєвропейської культурної традиції на творчість українського митця. Наукова новизна: вперше було здійснено культурологічний аналіз прояву символічних тенденцій в творчості Андрія Блудова на прикладі робіт в художніх проектах «Голоси» та «Emblemata». Також, досліджено специфіку використання автором символів та символічних образів в контексті сучасного українського візуального мистецтва. Висновок. У статті представлений детальний культурологічний аналіз багатовимірної творчої діяльності відомого українського митця-символіста Андрія Блудова – представника сучасного українського візуального мистецтва, який органічно поєднує живопис з техніками шовкографії, лесирування, колажу. Художник працює в різній жанровій тематиці, наділяючи власні твори цілим спектром традиційних символів та символічних образів, що викликають у глядача власні асоціативні образи для тлумачення смислів у зображених символах. Також було проаналізовано, що в роботах циклу «Голоси» Андрій Блудов за допомогою використання українських архетипних етнонаціональних образів і символів актуалізує значущі теми сьогодення – ідентичності, самобутності та національної свідомості українського народу. Окрім цього, визначено, що майстер, досліджуючи барочні енциклопедії «Емблемати», звертається до мови сакральних стародавніх символів західноєвропейського мистецтва. Він створює власний проєкт «Emblemata» та на свій манер інтерпретує традиційні символи в контексті сучасного світогляду, тим самим, закликаючи глядача до своєрідної спроби декодування символічних загадкових образів. Так, слід зробити висновок, що це дослідження підтверджує існування та динамічний розвиток символізму в контексті сучасного українського візуального мистецтва на прикладі творчості всесвітньовідомого українського художника-символіста Андрія Блудова.
Ключові слова: візуальне мистецтво, український символізм, символ, символічний образ, архетип, асоціація, живопис, шовкографія та лесирування.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.