Творча спадщина Миколи Леонтовича в контексті української національної культури
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266074Анотація
Мета роботи – дати комплексну оцінку творчій спадщині М. Леонтовича як невід’ємній складовій української національної музичної культури. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні міждисциплінарного підходу до окресленої проблематики та сукупності таких методів: компаративного, аналітичного, культурологічного, джерелознавчого, структурно-логічного. Наукова новизна полягає в спробі комплексно дослідити основні параметри й характеристики творчої спадщини видатного українського композитора М. Леонтовича, розкрити багатогранність його композиторської діяльності, проаналізувати методи обробки фольклорних творів, визначити внесок митця до скарбниці української музичної культури. Висновки. Творча спадщина М. Леонтовича позначена індивідуальністю, самобутністю, високим рівнем композиторської майстерності. В історію музики митець увійшов як геніальний творець хорової музичної культури. Основу його спадщини становлять хорові мініатюри-обробки українських народних пісень, які й до сьогодні є неперевершеними та виконують найкращі вітчизняні хори та діаспори. На основі українських народних мелодій композитор створив оригінальні самобутні хорові композиції, глибоко переосмислив їх, надав їм неповторного звучання. Тематика хорових творів композитора вельми різнопланова. Це обрядові, духовні, історичні, чумацькі, жартівливі, ігрові, побутові пісні. Працюючи в різних жанрах хорової музики, М. Леонтович в їх основу закладав народні мелодії. Композитор творчо продовжив як багатовікові національні хорові традиції геніальних відомих і невідомих світських та церковних музикантів, так і класиків української музики. М. Леонтовичеві вдалося підняти українську пісню, хоровий спів на світовий рівень. Твори в його обробках звучать на всіх континентах, демонструють красу та самобутність української національної народної музики.
Ключові слова: хоровий спів, народна пісня, духовна музика, українська музична культура.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.