Український народний костюм як синтез традиції і сучасності (на прикладі вбрання перших леді України)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266086Анотація
Мета роботи полягає в комплексному підході до вивчення українського народного костюма в соціокультурному контексті сучасності. При аналізі вбрання в етностилі в гардеробі перших леді України важливо розглянути його як вияв поєднання національних традицій вбрання та сучасних підходів до його трактування в суспільстві. Методологічною основою дослідження стали такі загальнонаукові методи, як-от: метод узагальнення, системно-структурний та структурно-функціональний, що уможливили вияв і аналіз традиційних та новаційних засад українського народного костюма і його елементів у сучасному дизайнерському одязі України початку ХХІ століття. Наукова новизна статті полягає в тому, що зібрано, проаналізовано та систематизовано джерелознавчий і фактологічний матеріал за обраною темою, проаналізовано передумови «відродження» українського костюма, з’ясовано особливості використання окремих елементів костюма на підставі політичних, економічних і соціокультурних чинників. Висновки. Визначено низку чинників, що впливають на трансформацію елементів українського народного костюма в сучасному одязі, який створюють українські дизайнери. Здійснено аналіз творчого доробку провідних українських дизайнерів періоду сучасності: Оксани Караванської, Роксолани Богуцької, Оксани Полонець, Лілії Пустовіт, Артема Клімчука, Лілії Літковської, бренду Lake, які свого часу створювали вбрання в етностилі першим леді України – Катерині Ющенко, Марині Порошенко, Олені Зеленській – для їх участі в урочистих заходах. Це сукні, вишиті сорочки, костюми, які дружини Президентів України вдягали, зокрема, на святкування Дня Незалежності України, Міжнародного дня вишиванки. З’ясовано, що лідери суспільної думки, зокрема перші леді України, через власний візуальний образ популяризують національну ідею, є прикладом для наслідування різних верств населення України, сприяють збереженню національної ідентичності, впливають на загальносвітові тенденції у фешн-індустрії.
Ключові слова: український народний костюм, традиції, сучасність, дизайн, перша леді України.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.