Концерт для саксофона і струнного оркестру Л.-Е. Ларссона в контексті українсько-шведських історичних зв’язків і традицій
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2022.266118Анотація
Мета дослідження – визначення історичних зв’язків Швеції та України, що дасть змогу в аналізі Концерту для саксофона та струнного оркестру Л.-Е. Ларссона виявити відмітні національні риси музичного твору. Методологічною основою є інтонаційний підхід школи Б. Асаф’єва в Україні, як це вказано в працях Д. Андросової, О. Маркової, О. Муравської, з акцентуацією на герменевтичному та стильово-компаративному аналізі. Наукова новизна визначається першістю у виділенні національних рис шведського композиторського мислення порівняно з досягненнями композиторської продукції України, а також тим, що вперше в музикознавстві України й Китаю саксофонний Концерт Л.-Е. Ларссона став предметом музикознавчого аналізу. Висновки. Пам’ять про історичну зумовленість візантійським обґрунтуванням культури Київської Русі і вікінгів-варягів майбутньої Швеції, контактів українського козацтва і Швеції XVII століття дає змогу впевнено поставитися до лірично-мелодичних збігів у музичному висловленні Швеції та України, з яких перша виділяється зі скандинавського оточення своєю довірою до популярної сфери й до академізму професійно-композиторського вираження. Аналіз Концерту для саксофона зі струнним оркестром Л.-Е. Ларссона, здійснений уперше в українському й китайському музикознавстві, засвідчив помітність національних рис вираження шведського майстра саме в академічній ліричності мислення, що виділяється на тлі явного співвіднесення його композиції зі здобутками Г. Малера і Я. Сібеліуса.
Ключові слова: жанр концерту в музиці, стиль у музиці, національний стиль, історичні традиції і музика, шведська музика, українська музика.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.