ЛЮДИНОВИМІРНІСТЬ СВІТОГЛЯДНОЇ ПАРАДИГМИ МЕТАМОДЕРНІЗМУ: СОЦІОКУЛЬТУРНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ТА ПРАКТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277633Анотація
Метою статті є визначення людиновимірності як світоглядної основи культурної парадигми метамодернізму, що виявляє себе в сучасних культурних практиках і трансформаціях. Методологія дослідження орієнтована на системний підхід та діалектичний метод, що надає можливості визначити особливості світоглядної парадигми в контексті соціокультурних трансформацій і культурних практик. Наукова новизна. Уперше виявлено специфічну світоглядну особливість некласичної парадигми культури, що викликає до життя екзистенційні феномени в «добу непевності» (за З. Бауманом) та фіксує в метафорах «нової щирості» й «нового гуманізму» потужний потенціал смислотворень і людиновимірності. Висновки. Постнекласичні практики мають яскравий прояв у культурі метамодерну. Вона характеризується особливим переживанням єдності частини та цілого. Взаємодія суб’єктів у світі нових сприйняттів пов’язана з прагненням гармонії, відкритості та цілісності. Цілісність, яка раптово відкривається людині у своїй повноті, є тим важливим станом, який переживають і розум, і душа, і тіло. Метамодерністи схильні наголошувати як на внутрішньому розвитку особистості, так і на політичних та соціальних аспектах. Обмірковуючи перспективи політичних інструментів, все ж таки зосереджуються на перетині глибини внутрішніх потреб людини та зовнішньої складності реального життя. Світоглядною домінантою «метамодерної доби» можна визначити «людиновимірність» як фундаментальний потяг до цілісності, вільного діалогу, балансу між піднесеним і прагматичним, між діяльнісною любов’ю та піклуванням, розуміння множинної реальності тощо. Людиновимірність постає не просто світоглядним орієнтиром, але й дієвим методом взаємодії «Я» – «Інший», що спонукає до життя різноманітні культурні практики та соціокультурні трансформації сучасного соціуму.
Ключові слова: світоглядна парадигма, метамодернізм, людиновимірність, соціокультурні трансформації, культурні практики.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.