ЕСТЕТИКО-ФІЛОСОФСЬКІ ОСНОВИ ТАНЦЮ КОНТЕМПОРАРІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277648Анотація
Мета – виявити естетико-філософські основи танцю контемпорарі. Методологія. Дослідження базується на аналізі наукових джерел, фактів щодо танцю контемпорарі, застосуванні культурологічної оптики при з’ясуванні естетико-філософських засад і техніко-естетичних особливостей названого танцю. Наукова новизна. Виявлено ключові естетико-філософські основи танцю контемпорарі та акцентовано на розгляді тілесності як специфічної ознаки танцю контемпорарі. Висновки. Танець контемпорарі можна кваліфікувати як інтелектуальний хореографічний напрям, своєрідний інструмент для самоусвідомлення та саморефлексії сучасної культури. Тілесність виступає специфічною ознакою танцю контемпорарі, що зумовлено прагненням встановити зв’язки з історико-культурними трансформаціями ставлення до людського тіла. Формування естетико-філософських основ танцю контемпорарі базується на ідеях та підходах фундаторів сучасного танцю, починаючи з танцю модерн. Серед фахівців-хореографів, зачинателів нових філософських течій – А. Дункан, Д. Хамфрі, Р. Лабан, М. Каннінгем, Дж. Скінер, Т. Браун, С. Пакстон, Д. Замбрано та ін. Філософське осмислення танцю хореографами полягало у відстоюванні ідей цілісного підходу при визначенні умов повноцінності людського існування та в результативних експериментах злиття дзен-буддизму й танцю. Було проголошено пріоритет загальнолюдських цінностей та важливість усвідомлення свого тілесного буття, а життєствердний сенс естетичної культури сконцентрований на необхідності гармонійного розвитку особистості. Техніки танцю контемпорарі спрямовані на розвиток соматичного досвіду та людської тілесності, відповідно сприяють формуванню тілесно-орієнтованої філософії танцю.
Ключові слова: танець контемпорарі, сучасний танець, сучасна культура, культурологія, філософія танцю, хореографія.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.