МИКОЛА ЛИСЕНКО І ЯКІВ ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ: ДО ІСТОРІЇ ВЗАЄМИН
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277668Анотація
Мета статті – розкрити особливості спілкування М. Лисенка-диригента зі співаком-аматором Я. Гулаком-Артемовським. Методи дослідження. Використано такі методи дослідження: пошуковий, метод аналізу й узагальнення для розкриття комунікації видатного майстра з учасником хору на основі спогадів та епістолярію. Наукова новизна роботи. У статті вперше розкрито окремі аспекти роботи М. Лисенка з хором, співпрацю диригента зі співаком-аматором Я. Гулаком-Артемовським, який став «правою» рукою диригента, його вірним помічником. Висновки. Яків Петрович Гулак-Артемовський – людина з оточення М. Лисенка, надзвичайно відповідальна, віддана. Розуміючи зайнятість М. Лисенка, його непрактичність у фінансових справах, одночасно велику любов до рідного народу, вболівання за його майбутнє, він погодився стати добровільним помічником митця. Взаємини М. Лисенка, видатного українського композитора й диригента, з Я. Гулаком-Артемовським, співаком-аматором і діловодом хору, – взірець глибокої поваги, толерантності, приклад відданого служіння справі українського хорового мистецтва. Творчий тандем цих небайдужих особистостей сприяв злагодженій, успішній роботі хору, підготовці концертних програм, організації гастрольних поїздок, популяризації рідної пісні серед української людності. М. Лисенко і Я. Гулак-Артемовський були українцями-патріотами, високодуховними особистостями, працелюбами, що відстоювали право народу на гідне існування в умовах колонізаторської політики російського царату: М. Лисенко як визначний культурний діяч, Я. Гулак-Артемовський як пересічний, але небайдужий представник українського громадянства. Обидва вірно служили рідному народові, українській культурі. Я. Гулак-Артемовський шанував М. Лисенка як талановитого митця, захоплювався ним як особистістю, його здатністю навіть у найскладніші часи зберігати незалежність поглядів. М. Лисенко ж цінував Я. Гулака-Артемовського як співака та старосту хору, надійного помічника й порадника.
Ключові слова: М. Лисенко, Я. Гулак-Артемовський, творча співпраця, взаємини, хор.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.