ОБРАЗ ОРФЕЯ В МИСТЕЦТВІ ЯК МОДЕЛЬ, ЩО ПОРОДЖУЄ ДІЙСНІСТЬ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.1.2023.277695Анотація
Мета дослідження – проаналізувати сучасні втілення образу Орфея, створені на основі художнього переосмислення античного міфу, який протягом значного періоду існування зазнав змін своєї ролі від моделі архаїчного суспільства до включення у великий культурний контекст мистецтва сьогодення. Методологічну основу дослідження складає низка методів. Аналітичний метод застосовується для того, щоб проникнути у сутність Орфея-митця, що дасть змогу дізнатися про мотиви його вчинків. За допомогою компаративного методу порівнюються спільні та відмінні риси первинного міфологічного образу з його трансформованими варіантами. Застосування історичного методу потрібно для того, щоб простежити розвиток вічного образу в мистецтві в різні історичні періоди. Дослідження такого відомого всім образу неможливе без застосування дескриптивного методу, тому що його витоки знаходяться в міфологічних джерелах. Наукова новизна дослідження полягає у розгляді вічного образу Орфея, що існує в мистецтві як породжувальна модель дійсності. Доведення цієї тези здійснюється на основі аналізу прикладів сучасних переосмислених утілень міфологічного сюжету через наділення його відповідним до сьогодення соціокультурним смислом. Демонстрація таких сюжетних та мотивних трансформацій не лише нівелює дистанцію між історією та сучасністю, а й породжує «новий» міф, який відіграє роль моделі нової дійсності. Висновки. Деякі відомі сюжети, будучи неодноразово розказаними та переказаними, неминуче зазнають змін, значно віддаляючись від свого першоджерела. Історія про Орфея, відображена у творах мистецтва різних жанрів, функціонує як свого роду еволюційна сила в рамках культури, що постійно розширюються. Давня легенда про фракійського співця є постійним спонукальним мотивом до появи нових творінь, які не тільки не суперечать культурно-історичному розвитку людства, а й сприяють йому, оберігаючи художню спадщину минулого від культурного забуття шляхом створення трансформованої моделі образу, яка бере активну участь у породженні нової дійсності.
Ключові слова: міф про Орфея, вічний образ, адаптації, трансформації, символ мистецтва, альтер-его, поворот, погляд Орфея.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.