ТРАДИЦІЇ ТАНЦЮ В КАЛЕНДАРНІЙ ОБРЯДОВОСТІ МАСНИЦЬ: КУЛЬТУРОЛОГІЧНІ НАРАТИВИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2023.286870Анотація
Мета роботи – описати календарну обрядовість Масниць в площині культурології, де танець є важливим чинником збереження потенціалу традицій. Віддавна усі обрядові дії супроводжувалися словами, співом, мелодикою, рухами, жестами – тобто унормованими ритуальними формулами. Так, традиції танцю відображали світогляд і були виражальним засобом культури певного етносу і донині є діяльнісним фактором культурного діалогу між минулим буттям і сучасною культурою. Методологія роботи – застосовані методи загальнонаукового й спеціального характеру: системний підхід (обґрунтовано обрядовість у системі культури), структурний підхід (танець розглядається як феномен у контексті культурологічних практик), синергетичний підхід (як доповнююча компонента вивчення традицій танцю і динаміки їх демонстрації в канві календарної обрядовості). Саме через традиції хореографія здатна художньо-естетично демонструвати і упорядковувати рухливі архетипи внутрішньої свободи людини і, водночас, символічно втілювати пластичну динаміку зовнішнього світу пісні в танцювальних образах. Наукова новизна – виявлено сучасний характер танцю в сегментах культурного ядра традицій календарної обрядовості Масниць. Обґрунтовано ідею традицій танцю в календарній обрядовості масниць як особливої форми презентації культурологічних наративів. Відтак нині необхідно активізувати наукові дослідження з означених питань, осмислити сутність історичного процесу розвитку та збереження традицій з наступним втіленням їх у життя як в цілому по Україні, так і в окремих регіонах. Висновки. Наративи «танець в календарній обрядовості» без аналізу спадщини народних традицій є нездійсненними. Тому необхідно розширювати науковий внесок до духовної скарбниці народу, досліджувати історико-культурне тло становлення національної ідентичності як надбання попередніх епох, тобто інструменталізувати культурологічні наративи, зокрема в художніх образах календарної обрядовості.
Ключові слова : танець, традиції, обрядовість, масниці, культурологічні наративи.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.