ІСТОРИЧНА ТЕМАТИКА В ЖИВОПИСІ ОКСАНИ ПОЛТАВЕЦЬ-ГУЙДИ: ЖАНРОВО-СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.4.2023.293718Анотація
Мета роботи – дослідити тематичну спрямованість історичного жанру у творчості О. Полтавець-Гуйди як представниці сучасної київської школи живопису. Методологія дослідження полягає в застосуванні загальнонаукових та спеціальних методів дослідження, зокрема аналізу, синтезу, індукції і дедукції, узагальнення і абстрагування, семітичного, описового, що в сукупності дозволило розглянути твори живопису історичного спрямування у творчості художниці. Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше творчість сучасної художниці О. Полтавець-Гуйди стала предметом наукового дослідження, у межах якого здійснено аналіз та виявлено жанрово-стилістичні особливості в циклі робіт О. Полтавець-Гуйди «З української старовини» (1998–2001), історичного портрета в циклі робіт «Портрети сучасників та видатних людей України (2000–2001), інших робіт, що охоплюють різні періоди української історії. Висновки. У результаті проведеного дослідження встановлено, що О. Полтавець-Гуйда належить до генерації сучасних представників станкового живопису київської художньої школи. Творчий доробок художниці серед іншого включає твори історичної жанрової спрямованості, репрезентуючи тематичну картину доби Козаччини в циклі робіт «З української старовини», а також інших робіт: «Народні месники», «Великокняже полювання на Русі» (обидві 1980), «Клятва І. Мазепи на вірність Україні» (2012), «Портрет Пилипа Орлика, творця Першої Конституції України» (2012), «Воля. Гідність. Вічність» (2016). Сюжетно та тематично у своїх роботах О. Полтавець-Гуйда зосереджувала увагу на представленні цілісного образу історичної особистості, передачі характеру та аристократичних рис видатних діячів історії та культури, а також сучасників. Творчість О. Полтавець-Гуйди належить до зразків київської школи українського історичного живопису, репрезентуючи авторське декодування та інтерпретацію вагомих історичних подій і постатей різних періодів історії України.
Ключові слова: історичний живопис, київська школа живопису, О. Полтавець-Гуйда, Київський художній інститут, тематична історична картина, історичний портрет, історичні постаті.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.