ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ТЕАТРАЛЬНОЇ БІОГРАФІСТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2024.308444Анотація
Мета статті – здійснити комплексний аналіз і узагальнити теоретико-методологічні основи дослідження проблеми становлення та розвитку театральної біографістики. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні комплексу теоретичних та емпіричних методів, зокрема, аналізу та синтезу, порівняльно-історичного, структурно-функційного та ін., що дало змогу комплексно розглянути означену проблематику та сформулювати обґрунтовані висновки. Важливим для дослідження є мистецтвознавчий підхід до визначення поняття «театральна біографістика». Наукова новизна дослідження полягає у комплексному мистецтвознавчому дослідженні театральної біографістики. На основі ґрунтовного аналізу і систематизації наукового доробку з окресленої проблематики, репрезентовано авторське бачення феномену поняття «театральна біографістика», визначено її критерії. Висновки. У результаті проведеного дослідження встановлено, що науково-методологічна розробленість проблеми театральної біографістики знаходиться на початковому етапі та потребує детального обґрунтування і публічного висвітлення у роботах різного формату. Проведене обґрунтування теоретико-методологічних основ дослідження дозволило визначити сутність поняття «театральна біографістика». Означений термін пов’язуємо із процесом створення біографічно-ілюстрованого матеріалу про відому особистість, життєдіяльність якої стала предметом драматургічної розробленості у межах твору, або частини твору, та яка знайшла оригінальне втілення у межах театральної постановки, вистави, перформативного івенту тощо. Відсутні чіткі критерії формування театральної біографістики. Варіативність авторських підходів щодо репрезентації біографічно-персонального та творчо-життєвого здобутку відомих людей, героїв театральних постановок призводить до розбалансованості значущого масиву інформації у царині театрального мистецтва. Підсумовано, що у контексті досліджень із театрального мистецтва кількість робіт, які присвячено біографіям відомих українських режисерів, драматургів, керівників театрів дуже обмежена. Роботи науковців, предметом дослідження яких стали твори українських драматургів, здебільшого стосуються класики вітчизняної драматургії та, відповідно, відомих історичних постатей української культури, мистецтва. Більшість матеріалу щодо постановок, виконавців, головних героїв вистав розміщено у антологіях вистав, які не популяризуються на достатньому рівні.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.