Кітч як дзеркало поп-культури в епоху гіперреальності
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2024.313275Анотація
Мета роботи – сформувати ознаки кітчу в контексті застосування його форм в сучасній поп-культурі. Дослідити взаємозв’язки кітчу і гіперреальності використовуючи філософську теорію Ж. Бодріяра про гіперреальність. Методологія роботи містить загальнонаукові принципи систематизації та узагальнення досліджуваної проблеми, які дали змогу визначити й науково обґрунтувати наявні теорії, концептуальні підходи до розуміння змісту понять «кітч», «гіперреальність», «низова» та «висока» культура. Були використані такі методи: аналітичний, історичний, порівняльний. Історичний метод допоміг знайти витоки появи кітчу і встановити хронологію його розвитку. За допомогою порівняльного методу була проведена робота по виявленню і пошуку властивостей та характеристик на основі зібраної інформації. Застосування аналітичного методу дослідження допомогло провести аналіз даних і на його основі сформувати гіпотези. Наукова новизна – полягає у комплексному розгляді кітчу в контексті його застосування в сучасній епосі гіперреальності. На основі цього було зроблено синтезування конкретних ознак кітчу, а саме: гіперболізація, ідеалізація, комерціалізація, втрата автентичності, поверхневість, вульгарність, шаблонність, імітація (пародія), масовість та емоційна маніпуляція. Висновки. Сучасна поп-культура відчуває на собі великий вплив процесів глобалізації та диджиталізації, які докорінно вплинули і продовжують впливати на розвиток культури загалом. Результатом протікання цих процесів є поява і стрімкий розвиток кітчу. Його характерними ознаками є гіперболізація, ідеалізація, комерціалізація, втрата автентичності, поверхневість, вульгарність, шаблонність, імітація (пародія), масовість та емоційна маніпуляція. Це основні ознаки, що притаманні кітчу і саме вони дозволяють безпомилково визначити присутність кітчу в тому чи іншому творі мистецтва. Важливо зазначити, що специфіка сучасної поп-культури, також продиктована загальним контекстом її існування в епосі гіперреальності. Найчастіше, це має вираз у гіперболізації образів, що передаються. Ці та інші ознаки дають кітчу особливий статус важливої частини поп-культури, а також впливає на її формування створюючи нові стандарти. Відповідно, кітч необхідно розглядати як засіб для аналізу сучасних культурних тенденцій. Адже ці тенденції є у постійній стадії формування і розвитку, що вимагає від науковців сучасності пильності і частої уваги до себе.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.