Генеза вуличної фотографії в контексті специфіки цифрової доби
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2024.313278Анотація
Мета статті – виявити особливості розвитку жанру вуличної фотографії у контексті тенденції цифровізації. Методологія дослідження. Застосовано логіко-аналітичний, предметно-аналітичний, системно-аналітичний, типологічний та історико-культурний метод, а також метод культурологічного аналізу з метою комплексного та об’єктивного дослідження проблематики розвитку жанру вуличної фотографії. Наукова новизна. Досліджено жанр вуличної фотографії крізь призму особливостей цифрового фото; проаналізовано вплив сюрреалізму, документального кіно та гуманістичних тенденцій фотомистецтва на жанр вуличної фотографії; простежено розвиток жанру вуличної фотографії в історичній ретроспективі і на сучасному етапі в контексті тенденції цифровізації; введено на наукового обігу маловідомі іншомовні джерела культурологічного характеру. Висновки. Основними характеристиками цифрової фотографії є пластичність (здатність інтегруватися в інші медіа, тісні зв’язки та взаємодія між фотокамерою, мобільними телефонами та соціальними мережами в контексті процесу обміну фотографіями) та повсюдність мобільних пристроїв (можливість легко зробити фото за допомогою мобільної камери), що зумовлюють специфіку творчого мислення сучасної людини та впливає на трансформацію жанру вуличної фотографії. Дослідження виявило, що основними чинниками впливу на розвиток вуличної фотографії в цифрову добу є: поява смартфонів, соціальні медіа та онлайн-обмін, бездзеркальні камери та додаткові функції, штучний інтелект і обчислювальна фотографія. Повсюдність цифрових пристроїв та їх взаємозв’язок з різноманітними медіа суттєво трансформує жанр, який протягом історії розвитку вирізнявся значною реакцією на внутрішні (документальний стиль, сюрреалізм, гуманізм та ін.) і зовнішні втручання (наприклад, культура споживання, популяризація інших жанрів фотографії, відсутність контролю). На сучасному етапі розвитку жанру вуличної фотографії основним фактором впливу є повсюдність цифрового фото - доступ до камери та урбаністичного простору створюють передумови для творчості в жанрі вуличної фотографії поступово призводить до нівелювання кордонів між професійною та аматорською фотографією. Тяжіння жанру вуличної фотографії до документалістики або художності зумовлено авторським підходом конкретного фотографа, стилем, який він наслідує, специфікою середовища та технічних засобів. Завдяки величезній кількості фотообладнання, цифрова доба змінює вуличну фотографію, створюючи нові тенденції та впливаючи на органічний розвиток традиційних рис жанру, а його адаптивна природа дозволяє говорити про подальші трансформаційні процеси, відповідно до розвитку соціокультурного простору.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.