ІДЕАЛЬНА СКЛАДОВА ЖИВОЇ РЕЧОВИНИ ТА ІДЕАЛЬНА СКЛАДОВА КУЛЬТУРНОЇ РЕЧОВИНИ: ПОШУКИ СФЕРИ ПЕРЕТИНУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2014.137933Ключові слова:
матеріальне, ідеальне, функція, відображення, закон, морфізм, життя, культура, єдність, творчістьАнотація
У статті аналізується паралелізм, схожі риси ідеальних складових живої і культурної речовини. Дослідження культури (в самому широкому її розумінні) дали можливість виявити (виділити) в живій речовині речовину культурну і як елемент визначити в ній людину культурну, чітко виявити (на рівні експерименту) в культурній речовині окрему ідеальну складову – культуру. Аналіз взаємозв'язку культуро-ідеальних, біоідеальних складових засвідчив перспективність використовувати у дослідженні культурної речовини експериментально підтверджені наукові напрацювання, зроблені свого часу щодо живої речовини.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.