Самодостатня особистість у духовному вимірі
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2018-39.31-42Ключові слова:
самодостатність, самодостатня особистість, духовність, трансформації, досвід самодостатності, споглядання.Анотація
Статтю присвячено питанням особистісної самодостатності у вимірі духовності. Представлено узагальнене дослідження психологічної, культурологічної, філософської, історико-релігієзнавчої проблематики духовності самодостатньої людини. Категорії духовності та самодостатності розглядаються у зв’язку з поняттями екзистенції, мудрості, щастя, благополуччя, добра, споглядання, моралі. Запропоновано теоретичне обґрунтування самодостатності як психологічного підґрунтя для саморозвитку та становлення духовно орієнтованої людини. Здійснено спробу виокремлення позитивних і негативних векторів розробки проблем духовного формування самодостатньої людини на основі концептів релігійного світогляду, творчого самовираження, саморозвитку та самореалізації мудреця. Представлений аналіз літературних джерел висвітлив два основних напрями в описі самодостатності як суто негативної, так і позитивної риси особистості, що сприяє зростанню духовності. Визначено, що духовними сутнісними складовими самодостатності є реалізація свідомої діяльності у напрямку досягнення високих цілей, відкриття благословення, прагнення до благополуччя, відчуття духовного і нематеріального щастя, інтерес до творчості, незважаючи на усі зовнішні перешкоди. Виявлено, що вроджена свобода душі, відсутність упереджень та відкритість до соціальних і культурних змін творять духовно орієнтовану та зрілу самодостатню людину. Самодостатність як індивідуальна психологічна особливість вважається істотною духовною ознакою, що є основою для прояву самосвідомості, прийняття особистого потенціалу та бажань.
Посилання
Безрукова В. С. Основы духовной культуры (энциклопедический словарь педагога) / В. С. Безрукова. – Екатеринбург, 2000. – 937 с.
Васянович Г. П. Ноологія особистості : навч. посіб. для студентів і викладачів / Г. П. Васянович, В. Д. Онищенко. – Львів : Сполом, 2007. – 312 с.
Зеньковский В. В. Проблемы воспитания в свете христианской антропологии (Париж, 1991) / В. В. Зеньковский. – М. : Изд-во Свято-Владимирского Братства, 1993. – 224 с.
Левит Л. З. Духовность как поиск, обнаружение и реализация внутреннего идеала / Л. З. Левит // Акмеология (научно-практический журнал). – 2015. – № 3 (юбилейный выпуск). – С. 103–104.
Левит-Броун Б. На Бога надейся: о трудностях веры и легкости безверия, о смысле, духе и человеке / Б. Левит-Броун. – СПб : Изд. «Алетейя», 1998. – 355 с.
Леонтьев Д. А. Духовность / Д. А. Леонтьев // Касавин И. Т. Энциклопедия эпистемологии и философии науки. – Москва : «Канон+» РООИ «Реабилитация», 2009. – С. 217–218.
Мурашкин М. Г. Феномен самодостаточности / М. Г. Мурашкин. – Днепр. : Днепропетр. гос. фин. акад., 2005. – 300 с.
Нахов И. М. Философия киников / И. М. Нахов. – М. : Наука, 1982. – 224 с.
Николай Сербский (Велимирович), епископ. Семь ключей к вечной жизни. Мысли о пути человека к Небу. – М. : Никея, 2013. – 193 с.
Реале Дж. Западная философия от истоков до наших дней. От романтизма до наших дней / Дж. Реале, Д. Антисери. – С.-Петербург : «Пневма», 2003. – 880 c.
Соловьев В. С. Сочинения : В 2 т. / В. С. Соловьев ; [сост., общ. ред. А. В. Гулыги, А. Ф. Лосева]. – М. : Мысль, 1990. – Т. 2 – 824 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.