Застосування теорії особистісної надійності у психотерапевтичній практиці при деменції
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2017-37.%25pКлючові слова:
деменція, особистісна надійність, особистісний простір, межі, суверенність, автентичність, автономність.Анотація
У статті обґрунтовано концепцію особистісної надійності як системи характеристик особистості, що є основою успішної саморегуляції у різних сферах життєдіяльності. Показано, що особистісна надійність людини з деменцією виражається у тому, що вона здатна підпорядковувати свою життєдіяльність і те, чого від неї очікують, відповідно до своїх можливостей та потреб. Розкрито теоретичне положення про сутність і зміст особистісної надійності як інтегрального психологічного утворення у єдності мотиваційних, довільних, когнітивних компонентів, превалюванні нормативності і чутливості, що мають прояв у поведінці особистості й ґрунтуються на симптомокомплексі психофізичного благополуччя. Показано систему психологічного забезпечення особистісної надійності як цілісну сукупність певним чином організованої оціночно-регулятивної оптимізації поведінки людини відповідно до встановлених вимог і конвенційних норм, із власною структурою, алгоритмом функціонування, закономірностями, механізмами, принципами, що утворюють у своїй сукупності цілісну концепцію. Розроблено стратегію практичного застосування теоретичної моделі особистісної надійності при деменції у контексті «раціогуманістичної орієнтації інформаційного поля», яке віддзеркалює індивідуальні особливості перетворення інформації в суб’єктивну реальність і реагування на ситуацію у діяльності. Запропоновано такі психотерапевтичні засоби відновлення при деменції як усвідомлення та розширення особистісного простору людини: обсягу, форми, кількості та змістовного наповнення вимірів (власне тіло, територія, особисті артефакти, часовий режим, соціальні зв’язки, цінності, смаки тощо), збережуваність суверенності меж.
Посилання
Деменция. Информационный бюллетень ВООЗ № 362, апрель 2016 г. Режим доступу: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs362/ru/
Деменция: приоритет общественного здравоохранения / ВООЗ и Международная организация по проблемам болезни Альцгеймера, 2012. – 112 с. Режим доступу: http://www.who.int/mental_health/publications/dementia_report_2012/ru/
Деменція. Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та паліативної медичної допомоги / Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2016 р. № 736 // Нейроnews. –№ 8 (82). – 2016. – С. 55–61.
Котик І.О. Соціальні межі й надійна автентичність особистості / І.О.Котик // Актуальні проблеми психології: Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України. – Житомир : «Вид-во ЖДУ ім. І. Франка», 2016. – Том VII. Екологічна психологія. – Випуск 42. – C. 237–249.
Котик, І.О. Експериментальне дослідження надійності особистості й групи в напружених і екстремальних умовах життєдіяльності / І.О.Котик, С.В.Саричев // Проблеми сучасної психології: Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України / за наук. ред. С.Д. Максименка, Л.А. Онуфрієвої. – Вип. 33. – Кам’янецьПодільський: Аксіома, 2016. – С. 291–313.
Кузьмина Е.И. Психология свободы: теория и практика / Е.И. Кузьмина. – СПб. : Питер, 2007. – 336 с.
Нартова-Бочавер С.К. Человек суверенный: психологическое исследование субъекта в его бытии / С.К.НартоваБочавер. – СПб. : Питер, 2008. – 400 с.
Пископпель, А.А. Историко-методологический анализ концепции надёжности социо-технических систем: дисс. ... д-ра филос. наук: 13.00.01 / А.А. Пископпель. – М., 1995. – 362 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.