Психологічні особливості професійної культури фахівця
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2016-32.%25pКлючові слова:
культура, психологічні основи професійної культури, особистість фахівця, акмеологічний, особистісний, діяльнісний, культурологічний підходи .Анотація
У статті здійснено теоретичний аналіз підходів до розкриття психологічного змісту поняття професійної культури фахівця. Представлено трактування місця професійної культури у структурі загальної культури особистості. Встановлено, що досить вузько розглядати професійну культуру лише як сукупність спеціальних теоретичних знань і практичних умінь, пов’язаних з конкретним видом праці. Показано, що попередній теоретичний аналіз з досліджуваної теми дозволив всі наукові дослідження щодо проявів і формування професійної культури спеціаліста звести до основних напрямків: акмеологічного, особистісного, діяльнісного, культурологічного (аксіологічного) підходів. Структуровано основні положення провідних вчених відносно психологічних основ професійної культури у різних напрямках. Обґрунтовано доцільність введення в структуру професійної культури не лише певного комплексу знань, умінь і навичок. Встановлено, що найважливішою складовою професійної культури є моральність особистості, її світоглядні цінності, прийняття і адаптація до сучасних суспільних змін. Розкрито структуру професійної культури фахівця. З’ясовано, що на формування професійної культури фахівця впливають як особливості самої професії, так і інші фактори, серед яких виділяються об’єктивні та суб’єктивні, більш і менш значущі, особистісні і соціальні. Встановлено, що об’єктивний вплив мають загальносвітові тенденції в суспільстві, соціально-філософські проблеми культури, стан системи освіти та якість освітніх послуг, престижність професії в суспільстві.Посилання
Ананьев Б.Г. Человек как предмет познания: 3-е. изд. /
Б.Г. Ананьев. – СПб. : Питер, 2001. – 288 с.
Выготский Л.С. Педагогическая психология / Л.С. Выготский. – М. : Педагогика Пресс, 1999. – 536 с.
Деркач А.А. Акмеологические основы становления психологической и профессиональной зрелости личности / А.А. Деркач, Л. Э. Орбан. – М. : РАГС, 1995. – С. 5– 6.
Крылова Н.Б. Формирование культуры будущего специалиста / Н. Б.Крылова . – М. : Высш. шк., 1990. – 140 с.
Лопати на Е.Н. Понятие профессиональной культуры
специалиста: деятельностный подход / Е.Н. Лопатина :
[Электронный ресурс]. – Режим доступа. – URL: http://
www.pac.by/dfiles/001806_610346_1.pdf.
Модель И.М. Профессиональная культура предпринимателя / И.М. Модель, Б.С. Модель // Социологические исследования. – 1997. – № 10. – С.8–16.
Музалёв А.А. Профессиональная культура и ее роль в
формировании профессиональных качеств специалиста в
условиях профессионально-технической школы [Текст] /
А.А. Музалёв // Молодой ученый. – 2014. – №4. – С. 1040–
Розин В.М. Философия образования: предмет, концепции, основные темы и направления изучения / В.М. Розин // Философия образования для ХХI века. – М., 1992. –
c.
Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии / С.Л. Рубинштейн. – Спб. :Питер, 2000. – 720 с.
Сабатовская И.С. Проблема профессиональной культуры в
современной отечественной социологической литературе /
И.С. Сабатовская // Вченi зап. Харк. гуманiт. ун-ту «Нар.
укр. акад.». – 2002. – Т. 9. – С. 206–214.
Санникова О.П. Эмоциональность в структуре личности/
О.П.Санникова. – Одесса : Хорс, 1995. – 334 с.
Семиченко В.А. Пути повышения изучения психологии /
В.А.Семиченко. – К. : Магистр,1997. – 124 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.