Роль ситуативної психологічної готовності в професійній тренажерній підготовці майбутніх фахівців управління повітряним рухом
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2016-31.%25pКлючові слова:
психологічна готовність, ситуативна психологічна готовність, управління повітряним рухом (УПР), тренажерна підготовка, професійна підготовка, студент-авіадиспетчер, діяльність в особливих умовах, саморегуляція.Анотація
У статті висвітлено роль ситуативної психологічної готовності в професійній тренажерній підготовці майбутніх фахівців управління повітряним рухом за рахунок проведення теоретичного та емпіричного дослідження. Визначено основну специфіку професійної діяльності фахівців управління повітряним рухом у відповідності до вимог науково-технічного прогресу. Охарактеризовано у загальному вигляді основні проблемні аспекти діяльності фахівців управління повітряним рухом. Перераховано три основні типи психологічних задач професійної діяльності фахівців управління повітряним рухом. Подано визначення психологічної готовності та характеристику психологічної готовності, її структурних елементів у відповідності до особистісного та структурного підходів, із посиланням на прибічників даних підходів. Визначено роль і місце психологічної готовності у професійній діяльності. Подано визначення та характеристику довготривалої ситуативної готовності. Визначено поняття ситуативної психологічної готовності в рамках діяльності в особливих умовах. Дається основна характеристика ситуативної психологічної готовності у професіях, пов’язаних з високим рівнем відповідальності та ризику. Представлено структуру ситуативної психологічної готовності фахівців управління повітряним рухом. Проведено дослідження впливу ситуативної психологічної готовності на якість виконання екзаменаційних тренажерних вправ майбутніми фахівцями управління повітряним рухом. Досліджено рівень прояву ситуативної психологічної готовності за допомогою анкет, розроблених для студентів-авіадиспетчерів та експертів/інструкторів тренажерної підготовки. Оцінено поетапно експертами та інструкторами якість виконання тренажерних вправ студентами. Проаналізовано отримані данні за допомогою методів математичної статистики та представлено отримані результати. Емпірично зафіксовано прямий зв’язок між рівнем прояву ситуативної психологічної готовності та якістю виконання тренажерних вправ майбутніми фахівцями управління повітряним рухом.Посилання
Дмитриева М. Психология труда и инженерная психология /
М. Дмитриева, А. Крылов, А. Нафтульев. – 1979. – 228 с.
Дурай-Новакова К. М. Формирование профессиональной
готовности студентов к педагогической деятельности : автореф. дисс. на соис.наук. степеня докт. псих. наук : спец.
00.01 «Общая педагогика и история педагогики»/ К. М.
Дурай-Новакова. – М., 1983. – 18 с.
Дьяченко М.И. Психологическая готовность / М. И. Дьяченко, Л. А. Кандыбович. – М. : Наука, 1986. – 315 с.
Дьяченко М.И. Готовность к деятельности в напряженных
ситуациях: Психол.аспект / М.И. Дьяченко, Л.А. Кандыбович, В.А. Пономаренко. – Минск : Изд-во «Университетское», 1985. – 206 с.
Кораблина Э.П. Становление психологической готовности к инженерной деятельности у студентов технического
вуза : автореф. дис. на соис. наук. степеня канд. псих. наук:
спец. 19.00.03 «Психология труда, инженерная психология,
эгрономика»/ Э.П.Кораблина. – Л., 1990. – 17 с.
Моляко В.А. Психологическая готовность к труду на современном производстве/В.А.Моляко, М.Л.Смульсон.– К. :
Знание, 1985. – 96 с.
Смирнов.Б.А. Психология деятельности в экстремальных
ситуациях / Б.А. Смирнов, Е.В. Долгополова. – Харьков :
«Гуманитарный центр», 2008. – 292 с.
Ударцева Т. Є. Автоматизована система визначення
пра цездатності та надійності авіаційних операторів /
Т.Є.Ударцева//Открытые информационные и ком пьютерные интегрированные технологии. – Харьков, 2001 –
№26. – С.176–180.
Giovanni Costa.Occupational stress and stress prevention in air
traffic control: working papers/С.Giovanni . – International
labor office Geneva. – 2009. – 43 с.
Smolensky M.W. Human factors in air traffic control /
M.W.Smolensky, E.S.Stein. – USA. : Academic press, 1998. –
c.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.