Цільова спрямованість у контексті ціннісного проектування особистості
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-28.%25pКлючові слова:
цільова спрямованість особистості, аксіопсихологічне проектування, цінності, сфери цільової спрямованості.Анотація
Статтю присвячено надзвичайно актуальній і важливій проблемі цільової спрямованості в контексті аксіопсихологічного проектування особистості, основою якого є здатність останньої рефлексувати власні моделі реальності, аналізувати та критично перетворювати конфігурації їх значущих компонентів, розробляти і втілювати в життя проекти їх творчої реконструкції. Зазначено, що спрямованість особистості передусім пов’язана з вибором нею тих цінностей, які пропонує суспільство і які вона може реалізовувати, розвивати чи навіть творити залежно від індивідуальних особливостей і обмежень довкілля. Індивідуальний вибір цінностей визначає зміст спрямованості особистості. Акцентовано увагу на тому, що проективна функція цільової спрямованості забезпечується стратегічністю, тобто здатністю планувати власне майбутнє, визначати головний вектор життєвого шляху, бачити перспективу свого розвитку, і реалістичністю – співвідносити рівень складності поставленої мети зі ступенем імовірності її досягнення. Наведено кількісні показники структури цільової спрямованості опитаних за «Методикою дослідження цільової спрямованості особистості» Я.В. Васильєва. Із семи сфер цільової спрямованості особистості (особиста, інтимна, сімейна, дружня, навчально-професійна, суспільна, самодіяльна) переважають: у студентів – особиста, дорослих – сімейна, загалом по вибірці – особиста. В обох групах і в цілому по вибірці, на жаль, дуже низькі показники має дружня сфера.
Посилання
Божович Л.И. Личность и её формирование в детском возрасте / Л.И. Божович. – М. : Просвещение, 1968. – 464 с.
Василюк Ф.Е. Психология переживания (анализ преодоления критических ситуаций) / Ф.Е. Василюк. – М. : Изд-во
Моск. ун-та, 1984. – 200 с.
Васильев Я.В. Футурреальная психология личности : [Монография] / Ярослав Васильевич Васильев. – Николаев : Издво «Илион», 2007. – 519 с.
Гуляс І.А. Загальнопсихологічний формат вивчення проблеми аксіопсихологічного проектування особистості /
І.А. Гуляс // Наука і освіта. Науково-практичний журнал
Південного наукового центру АПН України. – Одеса, 2010. –
№ 8. – С. 15–19.
Личность и её ценностные ориентации. Информ. бюллетень
ИКСИ АН СССР. – М. : Наука, 1969. – Вып. 1-2. – 142 с.
Лишин О.В. Понятие «направленность личности» в отечественной и мировой психологии / Олег Всеволодович Лишин // Мир психологии. – 2008. – № 2 (54). – С. 175–185.
Мерлин В.С. Структура личности : характер, способности,
самосознание. Учеб. пособие к спецкурсу «Основы психологии личности» / В.С. Мерлин. – Пермь : ПГПИ, 1990. – 110 с.
Практическая психодиагностика. Методики и тесты. Учебное пособие / [ред.-сост. Райгородский Д.Я.]. – Самара : Издательский дом «БАХРАХ-М», 2002. – 672 с.
Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии : в 2 т. / С.Л. Рубинштейн. – М. : Педагогика, 1989. – Т. 2. – 328 с.
Франкл В. Человек в поисках смысла : введение в логотерапию / Виктор Франкл // Доктор и душа. – С-Пб. : Ювента,
– С. 13-152.
Хайкин В.Л. Активность (характеристики и развитие) /
В.Л. Хайкин. – М. : МПСИ ; Воронеж : НПО МОДЭК, 2000. –
с.
Lewin K. Dynamic theory of personality / Kurt Lewin. – N.Y. :
McGraw Hill, 1935. – 286 p.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.