Проблеми прийняття рішень в науковій діяльності
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-28.%25pКлючові слова:
прийняття рішень, когнітивні викривлення, наукова політика, технології, гуманітарна експертиза, етапи наукового дослідження, фундаментальні та прикладні дослідження, відповідальність ученого.Анотація
У статті висвітлено проблему місця процесів прийняття рішень в реалізації наукової діяльності на рівнях її здійснення. Робиться акцент на важливості даної проблеми для представників усіх наукових дисциплін як в процесі роботи над окремим дослідженням, так і в процесі реалізації масштабної наукової політики, яка стосується всієї науки. Зазначено про вплив на вчених факторів психічної сфери, що заважають прийняттю раціональних рішень відносно оцінки значень наукових досліджень. Вказано на важливість урахування правил і закономірностей статистики в проведенні наукового дослідження, зокрема психологічного. Розглядаються сфери та етапи наукової діяльності, де є необхідним урахування особливостей процесів прийняття рішень для забезпечення ефективності останньої. Особливу увагу приділено психологічним аспектам рішень щодо впровадження продуктів наукової діяльності. Виділено проблему можливої шкоди для населення даних продуктів. Приділено увагу негативному відношенню окремих груп населення до впровадження та розповсюдження певних технологій. Як засіб допомоги у вирішенні проблем прийняття рішень щодо впровадження та використання продуктів наукової діяльності, розглядається гуманітарна експертиза, при цьому зазначається її обмеження в даному відношенні. Розглянуто співвідношення прикладних і фундаментальних досліджень щодо вирішення глобальних цивілізаційних проблем, виділено помилковий напрямок у веденні загальної наукової політики. Акцентовано на важливості досліджень морального аспекту рішень в науковій сфері та ролі особистої відповідальності вченого у використанні його здобутків для негуманних цілей. Також виокремлено деякі нові аспекти дослідження прийняття рішень в окремому дослідницькому проекті.
Посилання
Алёхин А.Н. О признаках дизонтогенеза психологии /
А.Н. Алёхин, Б.В. Иовлев, Е.А. Трифонова // Юбилейный
сборник научных трудов (к 10-летию кафедры клинической
психологии РГПУ им. А.И. Герцена). – СПб. : Стратегия будущего, 2010. – С. 21–26.
Балл Г.О. Нормативний ідеал вченого-людинознавця /
Г.О. Балл // Професійна освіта: педагогіка і психологія:
Польсько-український щорічник. – ХІІІ / За ред. Т. Левовицького, І. Вільш, І. Зязюна, Н. Ничкало. – Данилова Н. Н.
Психофизиология / Н. Н. Данилова. – М. : Аспект Пресс,
– 368 с.
Дернер Д. Логика неудач. / Д. Дернер. – М. : Смысл, 1997. –
с.
Канеман Д. Принятие решений в неопределенности : Правила и предубеждения / Д. Канеман, П. Словик, А. Тверски;
Пер. с англ. – Х. : Изд-во Институт прикладной психологи
«Гуманитарный центр», 2005. – 632 с.
Козелецкий Ю. Психологическая теория решений /
Ю.Козелецкий. – М. : Прогресс, 1979. – 503 с.
Леонтьев Д.А. Экзистенциальные основания экспертной
деятельности / Д.А. Леонтьев // Экспертиза в современном
мире: от знаний к деятельности / Под ред. Г. В. Иванченко,
Д. А. Леонтьева. – М. : Смысл, 2006. – 454 с.
Мельничук А. С. Субъективные стратегии выбора научной
области для обучения в аспирантуре / А. С. Мельничук //
Мир психологии. – 2008. – №3. – С. 219–229.
Универсальные истории (Синергетка-психология-прогнозирование) // http://www.klex.ru/2e0
Тимофеева М. К. Логический анализ воображаемых миров в
условиях выбора психофизической гипотезы / М. К. Тимофеева // Человек в условиях неопредилённости : Сборник материалов Всероссийской конференции 18–19 Мая 2006 г. –
Новосибирск, 2006. – С.83–95.
Юревич А. В. Социальная психология науки / А. В. Юревич. – СПб. : Изд-во РХГИ, 2001. – 352 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.