Стереотипи любовних стосунків у гендерному аспекті

Автор(и)

  • С.В. Отчич

DOI:

https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-27.%25p

Ключові слова:

любов, романтизм, прагматизм, маскулінність, фемінність, андрогінність.

Анотація

Дослідження присвячено феномену любові та стереотипам любовних стосунків у гендерному аспекті. Проаналізовано дослідження феномена любові у психології. Розглянуто різні психологічні школи, які вивчали тему любові. Представлено зарубіжних та вітчизняних учених, які займалися класифікацією видів любові. Зроблено огляд досліджень щодо статевої специфіки в любовних переживаннях. Зазначено гендерну проблематику у наукових дослідженнях та подано характеристику гендерних стереотипів. Досліджено зв’язок стереотипів любовних стосунків у гендерному аспекті на вибірці 120 осіб різної статі. У дослідженні використано наступні методики: «Анкета статевих ролей» (автор: С. Бем) та «Тест на романтичні стереотипи» (автори: Д. Нокс та М. Спораковскі). На основі дослідження стереотипів у любовних стосунках зроблено висновок, що до романтизму схильні більшість андрогінних та маскулінних чоловіків, а до прагматизму схильні більшість фемінних та андрогінних жінок. Це свідчить про те, що чоловіки схильні до романтизму, а жінки до прагматизму у любовних стосунках. Досліджено, що у сучасному українському суспільстві жінки більш адаптовані, тому і більш прагматичні, а при виборі любовного партнера вони орієнтовані на матеріальний добробут, а не на романтичні почуття. Показано, що стереотипи любовних стосунків пояснюються ще віковими особливостями учасників емпіричного дослідження (20-21 рік) та різницею статевих уявлень щодо любовних відносин. Встановлено, що у чоловіків переважає пріоритет тілесного над духовним, а у жінок – духовного над тілесним. Зроблено висновок щодо прямої залежності гендерних ознак індивіда та його стереотипів у любовних стосунках, а саме: вираженість маскулінних та андрогінних ознак індивіда говорить про схильність до романтизму, а вираженість фемінних ознак – до прагматизму.

Посилання

Дженда Л. Любовь & секс : тесты / пер. с англ. В.Г. Панова. –

М. : АСТ: Астрель, 2006. – 283 с.

Дьяченко М.И. Краткий психологический словарь: Личность, образование, самообразование, профессия / М.И. Дьяченко, Л.А. Кандыбович. – Мн. : Хэлтон, 1998. – С.131–132.

Изард К.Э. Психология эмоций / Пер. с англ. – СПб.: Изд-во

«Питер», 1999. – 464с., ил. (серия «Мастера психологии»).

Ильин Е.П. Психология любви / Е.П. Ильин. – СПб. : Издательство Питер, 2013. – 560 с.

Ильин Е.П. Эмоции и чувства / Е.П. Ильин. – СПб. : Издательство Питер, 2001. – 752 с.

Козлов В.В. Гендерная психология / В.В. Козлов, Н.А. Шухова. – Москва : Речь, 2010. – 272 c.

Прісняков В.Ф. Математичне моделювання почуттів /

В.Ф. Прісняков, Л.М. Пріснякова. – Дніпропетровськ : ДДУ,

– 52 с.

Рябова Т.Б. Стереотипы и стереотипизация как проблема

гендерных исследований / Т.Б. Рябова // Личность, Культура. – Общество. – Т.V. – Вып. 1–2 (15–16). – 2003. – С. 120–

Солотина Т.В. Психология любви, или какого цвета ваша

личность? / Т.В. Солотина. – СПб. : Издательство «Питер»,

– 192 с.

Renzetti K. Women, men and society / K. Renzetti, D. Curran. –

Boston, 1999. – P.292.

Unger R.K. Towards a redefinition of sex and gender /

R. K. Unger // Am. Psychol. – 1979. – V. 34. – PP. 1085–1094.

##submission.downloads##

Як цитувати

Отчич, С. (2019). Стереотипи любовних стосунків у гендерному аспекті. Збірник наукових праць "Проблеми сучасної психології", (27). https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-27.%p