Динаміка професіоналізації свідомості на різних етапах підготовки у виші
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2015-27.%25pКлючові слова:
вища професійна освіта, професійний розвиток особистості, професіоналізація, свідомість, професійна свідомість, структура професійної свідомості, діагностика професійної свідомості, професійні установки.Анотація
Автором охарактеризовано основні підходи до дослідження свідомості та професійної свідомості (системний, структурно-динамічний, особистісно-діяльнісний, психосемантичний), з’ясовано сутність професійної свідомості та описано структурно-функціональну модель професійної свідомості Н. І. Гуслякової, двокомпонентну модель професійної свідомості В. В. Єрмоліна, трикомпонентні моделі професійної свідомості. Найбільше уваги приділено, так званій, функціональній структурі професійної свідомості. Зазначено, що професійна свідомість тлумачиться як форма відображення професійної реальності, як інтегральне особистісне утворення суб’єкта діяльності. Професійна свідомість, як динамічна система, компоненти якої зазнають якісних змін в процесі професійної підготовки у виші, розвивається і формується впродовж усього професіогенезу. Автором охарактеризовані основні цілі професійної підготовки та особливості студентів заочної форми навчання, які можуть впливати на специфіку професіоналізації їх свідомості. В статті представлено результати емпіричного вивчення специфіки змісту професійної свідомості студентів на різних етапах професійної підготовки у виші. Встановлено, що існують суттєві відмінності у становленні професійної свідомості студентів денної та заочної форми навчання, що визначаються впливом на цей процес не лише професійної підготовки у виші, але й професійної діяльності, яку здійснюють студенти-заочники; з’ясовано, що напрям підготовки суттєво не віддзеркалюється у професійній свідомості, окремих її складових, основні відмінності викликані лише етапом професійної підготовки у виші; порівняння розвитку діагностованих функцій професійної свідомості: професійного цілепокладання; ставлення; знання і прогнозів; ідентифікації, засвідчує неоднорідність їх розвитку в межах професійної підготовки у виші, зокрема, недостатньо формується функція ідентифікації.
Посилання
Акопов Г. В. Диагностика профессионального сознания /
Г. В. Акопов // Психология в вузе. – 2004. – № 4. – С. 3–38.
Болтівець С. Самосвідомість особистості у саморусі людства /
С. Болтівець // Практична психологія та соціальна робота. –
– № 7. – С. 77–80.
Гуслякова Н. И. Психологические механизмы становления профессионального сознания будущего учителя: автореф. дисс. на соиск. науч. степени док. психол. наук : спец.
00.07 «Педагогическая психология» / Нина Ивановна
Гуслякова. – Самара, 2010. – 40 с.
Дубасенюк О. А. Дослідження ефективності професійної підготовки студентів заочної форми навчання у процесі вивчення педагогічних дисциплін / О. А. Дубасенюк // Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті : досвід,
проблеми, перспективи: зб. наук. праць. – Вип. 2. – Ч. 2. /
за ред. М. М. Козяра, Н. Г. Ничкало. – Львів : ЛДУ БЖД,
– С. 204–208.
Ермолин В. В. Предпосылки формирования профессионального призвания / В. В. Ермолин. – Ростов-на-Дону, 1974. –
с.
Кльоц А. С. Психологічні особливості розвитку професійної самосвідомості практичного психолога / А. С. Кльоц //
Практична психологія та соціальна робота. – 2009. – № 9. –
С. 70–74.
Нечаев Н. Н. Профессиональное сознание как центральная
проблема психологии / Н. Н. Нечаев // Новые методы и средства обучения – 1988. – № 1 (5). – С. 3–37.
Основи практичної психології : підручник / В. Панок, Т. Титаренко, Н. Чепелєва та ін. – К. : Либідь, 2001. – 536 с.
Семенова Е. М. Развитие профессионального самосознания
педагога (Тренинговые упражнения) / Е. М. Семенова //
Практична психологія та соціальна робота. – 2013. – № 1. –
С. 7–12.
Шевченко Н. Ф. Професійна свідомість психолога: методологічний та прикладний аспект / Н. Ф. Шевченко // Проблеми сучасної психології : зб. наук. пр.; Інститут психології
ім. Г. С. Костюка НАПН України; Держ. вищ. навч. закл.
«Запорізький національний університет». – 2012. – № 1. –
С. 16–23.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.