Результати дослідження психологічних чинників особливості збереження психічного здоров’я майбутніх лікарів
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-26.%25pКлючові слова:
психологічні чинники, психічне здоров’я, майбутні лікарі, критерії психічного здоров’я, чинники психічного здоров’я, результати дослідження.Анотація
У статті констатується, що психічне здоров’я є однією з умов становлення професійної самосвідомості, ідентичності, ефективної професійної діяльності фахівця та складає головну, відносно неспецифічну динамічну основу продуктивності всіх аспектів професійної діяльності і загального благополуччя людини, обумовлює гармонійний розвиток особистості та досягнення професіоналізму. Встановлено, що психічне здоров’я – це стан рівноваги між особистістю і середовищем, адекватної регуляції поведінки людини, здатності протистояти труднощам без негативних наслідків для здоров’я. Зазначено, що психічне здоров’я не є просто відсутністю психічного розладу, а є станом благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти. Зроблено висновок, що психічно здоровою є людина, що не тільки не має симптомів та синдромів психічного розладу, але і соціально адаптована та задоволена рівнем свого життя. У статті наведено результати дослідження психологічних чинників збереження психічного здоров’я майбутніх лікарів. На основі діагностичного комплексу сформульовано критерії психічного здоров’я майбутніх лікарів. Визначено найбільш значущі чинники психічного здоров’я майбутніх лікарів: ставлення до здоров’я як до найважливішої цінності, володіння навичками самоконтролю; вміння боротися зі стресовими ситуаціями. Зроблено висновок, що перспективи особистісного і професійного розвитку потенційного лікаря залежать від комплексу внутрішніх та зовнішніх чинників, до яких відносимо як організаційні й суспільні умови фахового становлення, так і комплекс психолого-педагогічних технологій управління його особистісним і професійним розвитком.
Посилання
Большой психологический словарь / Под. ред. В. Мерещякова, В. Зинченко. – Спб.: Прайм-ЕВРОЗНАК, 2003. –
с.
Гулина М. А. Психоаналитические концепции здоровья /
М.А. Гулина // Психология здоровья / Под ред. Г. С. Никифорова. – СПб., 2000. – С.98-104.
Катков Л. Теория и практика формирования психического
здоровья населения / Л. Катков. – Кастанай, 1998. – 267 с.
Психологічне забезпечення психічного і фізичного здоров’я /
М.С. Корольчук, В.М. Крайнюк, А.Ф. Косенко, Т.І. Кочергіна. – К.: Фірма “ІНКОС”, 2002. – 271 с.
Куликов Л.В. Психология личности в трудах отечественных
психологов: Хрестоматия /Л. В. Куликов. – 2009. – 464 с.
Поташнюк Р. З. Психогігієна: навч. посібн. / Р.З. Поташнюк; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. – Луцьк: Надстря,
– C 62.
Психічне здоров’я населення України: Інформаційно-аналітичний огляд за 1990-2005 рр. / МОЗ України; Центр медичної статистики. – К.: Сфера, 2006. – 52 с.
Психология здоровья: Учебник для вузов / под ред. Г. С. Никифорова. – СПб.: Питер, 2006. – 607 с.
Психологія особистості: Словник-довідник / за ред.
П. П. Горностая, Т. М. Титаренко. – К.: Рута, 2001. – 320 с.
Психология: Словарь / под общ. ред. А. В Петровского,
М. Г. Ярошевского. – 2-е изд. – М.: Политиздат, 1990. –
С.301.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.