Почуття власної гідності як конструкт самосвідомості особистості
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-26.%25pКлючові слова:
почуття власної гідності, честь, гідність, самосвідомість, особистість, «образ-Я», «Я-концепція», ціннісні орієнтації, ідеал, моральність.Анотація
У статті з позицій сучасних теоретико-прикладних наукових досліджень висвітлюється проблема формування почуття власної гідності особистості та її вплив на розвиток самосвідомості. Наводиться аналіз самосвідомості як специфічного феномена людської психіки. Розкривається психолого-педагогічне розуміння структури й умов становлення свідомості особистості. У статті розкривається поняття самосвідомості у площині реалізації життєвої та моральної ідеології людини, становлення сучасної особистості. Автором доводиться взаємозумовленість самосвідомості особистості із такими поняттями, як «гідність», «честь», «ідентичність», «компетентність», «становлення особистості», «особистісне самовизначення», «здібності особистості». Здійснено аналіз взаємопов’язаних між собою когнітивної, афективної і поведінкової підструктур структури самосвідомості особистості. Проаналізовано особливості формування «Я-концепції» та «Образу-Я» як специфічних проявів самосвідомості. У статті систематизовано численні характеристики гідності як найважливішої моральної якості, інтегративності людської реальності, вищої цінності. Виявлено місце і значущість проблеми формування почуття власної гідності у напрямку юриспруденції (вивчення справ щодо захисту честі й гідності), у практиці кризових психологічних служб і консультацій (надання психологічної допомоги потерпілим від насильства й завдання моральних збитків), у галузі освіти (досліджуються психолого-педагогічні технології виховання гідності в школі). Наводиться аналіз самосвідомості як специфічного феномена людської психіки. Визначено головні закономірності зміни самосвідомості особистості із зростанням рівня почуття власної гідності, набуттям особистісної культури.
Посилання
Ананьев Б. Г. К постановке проблемы развития детского самосознания / Б. Г. Ананьев // Избранные психологические
труды: В 2-х т. – Т. ІІ. /Под ред. A. A. Бодалева и др. – М.:
Педагогика, 1980. – С. 103-127.
Анкудинова Н. Е. О развитии самосознания у детей /
Н. Е. Анкудинова // Психология дошкольника: Хрестоматия / Н. Е. Анкудинова / Сост. Г. А. Урунтаева. – М.: Академия, 1997. – С. 260-271.
Булах І.С. Розвиток моральної самосвідомості особистості підлітка: [навчально-методичний посібник] / І.С. Булах,
Ю.А. Алексєєва. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2003. –
с.
Гуменюк О. Є. Психологія Я-концепції: Навчальний посібник / О.Є. Гуменюк. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. –
с.
Кадол Ф.В. Воспитание чести и достоинства старшеклассников: пособие для педагогов / Ф.В. Кадол. – Мн.: Университетское, 1998. – 208 с.
Колеснік О.П. Психологія духовного саморозвитку особистості: [монографія] / О.П. Колеснік. – Луцьк: РВВ «Веже» Волинського держ. унів-ту імені Лесі Українки, 2004. – 388 с.
Кон И. С. Категория «Я» в психологии / И. С. Кон // Самосознание и защитные механизмы личности. Хрестоматия. –
Самара: «Бахрах-М», 2000. – С. 15-34.
Кравченко П.А. Гідність людини як ціннісний принцип її
соціального буття / П.А. Кравченко // Філософські обрії. –
– №9. – С. 168-177.
Куницына В. Н. Сила Я и самоуважение / В. Н. Куницына //
Психология: Учебник / Под ред А. А. Крылова. – М.: «Проспект», 1998. – С. 283-286.
Митина Л. М. Психология развития конкурентоспособной
личности / Л. М. Митина. – М:«МПСИ», 2002. – 400 с.
Павелків Р.В. Розвиток моральної свідомості та самосвідомості в молодшому шкільному віці: дис. … доктора психол.
наук: 19.00.07 / Р. В. Павелків. – Рівне, 2005. – 455 с.
Рибалка В. В. Психологія честі та гідності особистості: культурологічні та аксіологічні аспекти: наук.-метод. посіб.;
НАПН України, Ін-т пед.освіти і освіти дорослих; Ін-т обдарованої дитини, МОН України, Укр. наук.-метод. центр
практ. психології і соц. роботи / В.В.Рибалка. – Київ-Вінниця: ТОВ Фірма «Планер», 2010. – 382 с.
Фихте И. Г. О достоинстве человека / И. Г. Фихте // Сочинения работы 1792-1801 гг. – М.: Изд. Гайденко, 1995. – М.:
Ладомир. – 655 с.
Чеснокова И. И. Проблема самосознания в психологии /
И. И. Чеснокова. – М.: Наука, 1977. – 144 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.