Особливості інтелектуального ставлення до здорового способу життя
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2014-25.%25pКлючові слова:
ставлення, валеоустановка, цінності, здоров’я, здоровий спосіб життя, формування, розвиток.Анотація
В статті описуються свідомі та неусвідомлювані (валеоустановки) ставлення до здорового способу життя. Розглядається і надається визначення валеоустановок, висвітлюються їх складові: когнітивний компонент, емоційно-оцінковий та поведінковий компоненти. Аналізуються сучасні наукові дослідження проблеми психологічних особливостей розвитку інтелектуального ставлення до здоров’я та здорового способу життя. Було здійснено аналіз робіт низки авторів: О.В. Воднєвої, Т.В. Сущенко, В.С. Кучменко, В.Н. Беленова, З.А. Чайнікова, Л.Н. Овчиннікової. Аналіз робіт цих авторів дозволив виділити ряд особливостей по-перше, всі названі автори формулюють проблему ціннісного ставлення до здоров’я і здорового способу життя як проблему його формування; по-друге, окремі автори формулюють проблему як проблему формування ціннісного ставлення до здорового способу життя, а не до здоров’я; по-третє, у всіх випадках формування ціннісного ставлення до здоров’я і здорового способу життя автори виходять з уявлень про структурні компоненти ставлення до здоров’я; по-четверте, у названих авторів виявляється подвійність позиції щодо того, чи може здоров’я виступати як термінальна цінність; по-п’яте, всі перераховані автори аналізують проблему формування ціннісного ставлення до здоров’я з погляду педагогіки; по-шосте, роботи вказаних авторів присвячені формуванню ціннісного ставлення до здоров’я у різних соціальних груп: у дошкільників, школярів, педагогів вищої школи, керівників освітніх установ, майбутніх вчителів. На основі узагальнення теоретичних даних робляться висновки, які стосуються психологічної природи, механізмів та функцій ціннісного ставлення до здорового способу життя.
Посилання
Бездухов В.П. Ценностный подход к формированию педагогической направленности студента – будущего учителя /
В.П. Бездухов, А.В.Бездухов. – Самара: Изд-во СамГПУ,
– 185 с.
Беленов В.Н. Формирование ценностного отношения старшеклассников к здоровью в процессе физического воспитания: Дис. ... канд. пед. наук: 13.00.01/В.Н.Беленов. – Самара, 2000. – 163 с.
Васильева О.С. Психология здоровья человека: эталоны,
представления, установки / О.С.Васильева, Ф.Р.Филатов. –
М.: Академия, 2001. – 462 с.
Іванашко О.Є. Психологічний аналіз усвідомлення здорового способу життя дітьми дошкільного віку: Дис.канд. психол. наук: 10.00.07/О.Є.Іванашко; Волинський держ. ун-т
ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2001. – 221 арк.
Каган М.С. Философская теория ценности /М.С.Каган. –
СПб.: Питер, 1997. – 205 с.
Мясищев В.Н. Психология отношений: избранные психологические труды / Под ред. А.А. Бодалева. – М.: Изд-во
института практич. психоло гии; Воронеж: НПО «Модэк»,
– 356 с.
Слободчиков В.И. Основы психологической антропологии.
Психология развития человека: Развитие субъективной реальности в онто генезе / В.И.Слободчиков, Е.И.Исаев – М.:
Школьная пресса, 2000. – 416 с.
Узнадзе Д.Н. Психол огия установки/Д.Н.Узнадзе. – СПб.:
Питер, 2001. – 416 с.
Чайников С. А. Формирование ценностного отношения к
здоровому образу жизни педагогов высшей школы в условиях Кольского Севера: Дис. ... канд. пед. наук: 13.00.01 /
С.А.Чайников. – Мурманск, 2004. – 160 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.