Конструкт «цінність здоров’я» як предиктор постгоспітального комплаєнсу в осіб, постраждалих від ТІА
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-63.9-26Ключові слова:
транзиторна ішемічна атака, цінності, конструкт, комплаєнс, регресійний аналізАнотація
Стаття присвячена специфіці надання клініко-психологічної допомоги особам, які після короткострокової госпіталізації (5-7 діб) були виписані з лікарні з діагнозом «транзиторна ішемічна атака» (ТІА).
Мета дослідження – з’ясування ієрархії ціннісних смислів у системі цінностей пацієнтів, які перенесли ТІА, а також дослідження того, як саме ці цінності впливають на їхнє ставлення до піклування про власне здоров’я та, що ще важливіше, на прихильність до післягоспітального режиму амбулаторного самодогляду.
Методи та методики дослідження: виходячи з головного завдання дослідження, був застосований такий діагностичний інструментарій: тест Міні-мульт в адаптації В.П. Зайцева; метод портретних виборів Л. Сонді (МПВ); опитувальник «Ставлення до здоровʼя» (автор Р. Березовська); анкета здоров’я пацієнта (Patient Health Questionnaire - PHQ- 9); методика діагностики рівня суб’єктивного контролю Дж. Ротера (адаптація Бажина Є.Ф., Голинкін С.А., Еткінда О.М.); опитувальник оцінки якості життя (SF-36); універсальний опитувальник кількісної оцінки прихильності до лікування (КОП-25) Н.А. Ніколаєва та Ю.П. Скирденко.
Результати та обговорення. Дослідженням встановлено, що провідною термінальною цінністю у пацієнтів, що перенесли ТІА, виступає здоров’я, на другому місці – щасливе сімейне життя, на третьому – незалежність. Разом з цим на основі регресійного аналізу обґрунтовано припущення про переважну бажаність для пацієнтів таких форм і способів лікування, які мінімізують докладання власних зусиль з метою подолання хвороби.
Висновки. Результати свідчать, що існують яскраво виражені тенденції, за допомогою яких можна зорієнтуватися в ймовірній післягоспітальній поведінці пацієнта у ставленні до свого власного здоров’я, що по-новому ставить питання про визначення не стільки типових, скільки саме індивідуальних способів психологічного підходу до особистості пацієнта, що й відповідає перспективам розвитку персоналізованої медицини.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Бондаренко Нікіта
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.