Функції фасилітативної взаємодії як предиктор розвитку м’яких навичок учнів
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-63.137-158Ключові слова:
функції фасилітативної взаємодії, м’які навички, емпатія, повага, щирість, креативність, конформність, цікавість, тривожність, локус контролю, співпраця, визнання цінності, прийняття, довіраАнотація
Метою нашого дослідження є показати зміст фасилітативної взаємодії; представити функції фасилітативної взаємодії; описати авторські експериментальні дослідження, проведені в закладах середньої освіти України, і описати функції фасилітативної взаємодії як предиктора розвитку м’яких навичок учнів.
Методи дослідження. Для розв’язання поставлених завдань використовувалися такі теоретичні методи дослідження: категоріальний, структурно-функціональний, аналіз, систематизація, моделювання, узагальнення. Також у дослідженні використано емпіричні методи, такі як пілотне дослідження.
Результати дослідження. Виходячи з результатів емпіричного дослідження, до основних функцій фасилітації відносимо такі: функцію стимулювання; функцію актуалізації; функцію формування суверенності особистості школяра; функцію управління освітнім процесом; функцію інтерактивної взаємодії; функцію створення творчого освітнього середовища.
Висновки. Емпірично доведено, що функції фасилітативної взаємодії в педагогічному процесі сучасних закладів середньої освіти є реальними предикторами розвитку в учнів м’яких навичок, таких як: навчальні досягнення, Я-концепція, ставлення до школи, креативність, конформність, допитливість, тривожність, локус контроль, співпраця, визнання цінності, прийняття, довіра, можливість створювати середовище, здатність брати участь у творчих видах діяльності, експресивність, природність, емпатійне слухання, здатність створювати вільну атмосферу, самоініціатива, особистісне зростання. Також нами запропоновано три групи м’яких навичок для актуалізації емоційного компоненту навчання, які ми назвали фасилітативними м’якими навичками: емпатія, повага, щирість.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Хупавцева Наталія, Сімко Руслан
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.