Домінувальні функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.29-47Ключові слова:
інтелект, соціальний інтелект, когнітивна компетентність, адаптація до життєвих ситуацій, розуміння дій інших людей і вплив на них, здатність висловлювати спонтанні судження про інших людей, передбачати поведінку інших людейАнотація
Метою нашої статті є проаналізувати домінувальні функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні.
Методи дослідження. Для розв’язання поставлених завдань використовувалися такі теоретичні методи дослідження: категоріальний, структурно-функціональний, аналіз, систематизація, моделювання й узагальнення. Також у дослідженні використано емпіричні методи, зокрема констатувальне дослідження.
Результати дослідження. Виокремлено функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні «розуміння дій інших людей і вплив на них», «розуміння себе і моделювання поведінки відповідно до своїх потреб, цілей і здібностей». Показниками розвитку цих функцій ми вважаємо рівень розвитку зазначених характеристик даних функцій. Отже, як результат, ми розрізняємо міжособистісний та особистісний рівні інтелекту.
Висновки. Домінувальними функціями соціального інтелекту ми вважаємо «здатність висловлювати спонтанні судження про інших людей» та «прогнозувати поведінку інших людей». Ці функції актуалізують так званий «соціальний дар», тобто здатність адекватно висловлюватися про оточуючих суб’єкта людей. Ми також виокремлюємо функцію «пристосування до життєвих ситуацій». Така функція значно впливає на розвиток загальних здібностей та особистісних якостей, фасилітує становлення когнітивної компетентності, яка дозволяє людям сприймати події соціального життя з мінімумом несподіванок і з максимальною особистою користю. Функції «розв’язання практичних завдань та ситуацій повсякденного життя» і «соціальна адаптація» актуалізують високий рівень здатності особистості розв’язувати щоденні завдання, в тому числі – складні ситуації та ситуації когнітивного дисонансу.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Івашкевич Едуард, Куриця Денис
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.