Домінувальні функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.29-47

Ключові слова:

інтелект, соціальний інтелект, когнітивна компетентність, адаптація до життєвих ситуацій, розуміння дій інших людей і вплив на них, здатність висловлювати спонтанні судження про інших людей, передбачати поведінку інших людей

Анотація

Метою нашої статті є проаналізувати домінувальні функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні.

Методи дослідження. Для розв’язання поставлених завдань використовувалися такі теоретичні методи дослідження: категоріальний, структурно-функціональний, аналіз, систематизація, моделювання й узагальнення. Також у дослідженні використано емпіричні методи, зокрема констатувальне дослідження.

Результати дослідження. Виокремлено функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні «розуміння дій інших людей і вплив на них», «розуміння себе і моделювання поведінки відповідно до своїх потреб, цілей і здібностей». Показниками розвитку цих функцій ми вважаємо рівень розвитку зазначених характеристик даних функцій. Отже, як результат, ми розрізняємо міжособистісний та особистісний рівні інтелекту.

Висновки. Домінувальними функціями соціального інтелекту ми вважаємо «здатність висловлювати спонтанні судження про інших людей» та «прогнозувати поведінку інших людей». Ці функції актуалізують так званий «соціальний дар», тобто здатність адекватно висловлюватися про оточуючих суб’єкта людей. Ми також виокремлюємо функцію «пристосування до життєвих ситуацій». Така функція значно впливає на розвиток загальних здібностей та особистісних якостей, фасилітує становлення когнітивної компетентності, яка дозволяє людям сприймати події соціального життя з мінімумом несподіванок і з максимальною особистою користю. Функції «розв’язання практичних завдань та ситуацій повсякденного життя» і «соціальна адаптація» актуалізують високий рівень здатності особистості розв’язувати щоденні завдання, в тому числі – складні ситуації та ситуації когнітивного дисонансу.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-28

Як цитувати

Івашкевич, Е., & Куриця, Д. (2024). Домінувальні функції соціального інтелекту вихователів дошкільних навчальних закладів в умовах війни в Україні. Збірник наукових праць "Проблеми сучасної психології", (64), 29–47. https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.29-47