Психологічні аспекти активізації апробаційного процесу творчого математичного мислення
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.182-200Ключові слова:
творче математичне мислення, процес апробації математичних результатів, причинно-наслідкові запитанняАнотація
Мета статті полягає у з’ясуванні потенційних можливосту впливу причинно-наслідкових запитань на апробаційний процес творчого математичного мислення з метою його активізації.
Методи дослідження. За результатами аналізу досліджень творчого математичного мислення констатовано, що пошуковий математичний процес – це процес постановки та розв’язання математичної задачі. З’ясовано, що апробація мисленнєвих результатів як складовий мисленнєвий процес, супроводжує розв’язування задачі на всіх його етапах.
З’ясовано, що спеціальні запитання забезпечували актуалізацію наявних знань, досвіду, та навичок, потік асоціацій, фантазії, що сприяє поглибленню розуміння смислу математичної задачі, прогнозування розв’язку й актуалізує апробаційні дії.
Результати дослідження. Підкреслено, що процес розв’язання творчої задачі визначається продуктивністю функціонування алгоритмічних та евристичних прийомів, які можна і потрібно формувати.
Встановлено, що застосування широкого спектру причинно- наслідкових запитань при розв’язуванні творчих математичних задач активізує складові пошукового процесу: розуміння задачі, прогнозування ідей розв’язування, апробацію мисленнєвих результатів, перетворює їх у взаємодоповняльні.
З’ясовано, що спеціальні запитання забезпечували актуалізацію наявних знань, досвіду та навичок, потік асоціацій, фантазії, що сприяє поглибленню розуміння смислу математичної задачі, прогнозування розв’язку й актуалізує апробаційні дії.
Доведено, що набутий досвід супроводжувати пошуковий процес запитаннями, перетворює апробацію проєкту розв’язку у суб’єктивно значущий процес.
Висновок. Активізуючи ширший спектр мисленнєвих дій, здобута навичка формувати численні запитання змінює глибину і якість апробаційних дій, що мають місце впродовж всього розв’язування математичних задач, формує вміння аналізувати і контролювати власні мисленнєві кроки, сприяє формуванню суб’єктивної впевненості у правильності знайденого розв’язку.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Мойсеєнко Лідія, Шегда Любов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.