Психологічні аспекти активізації апробаційного процесу творчого математичного мислення

Автор(и)

  • Лідія Мойсеєнко Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна https://orcid.org/0000-0001-9288-7355
  • Любов Шегда Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна https://orcid.org/0000-0003-4721-7832

DOI:

https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.182-200

Ключові слова:

творче математичне мислення, процес апробації математичних результатів, причинно-наслідкові запитання

Анотація

Мета статті полягає у з’ясуванні потенційних можливосту впливу причинно-наслідкових запитань на апробаційний процес творчого математичного мислення з метою його активізації.
Методи дослідження. За результатами аналізу досліджень творчого математичного мислення констатовано, що пошуковий математичний процес – це процес постановки та розв’язання математичної задачі. З’ясовано, що апробація мисленнєвих результатів як складовий мисленнєвий процес, супроводжує розв’язування задачі на всіх його етапах.
З’ясовано, що спеціальні запитання забезпечували актуалізацію наявних знань, досвіду, та навичок, потік асоціацій, фантазії, що сприяє поглибленню розуміння смислу математичної задачі, прогнозування розв’язку й актуалізує апробаційні дії.
Результати дослідження. Підкреслено, що процес розв’язання творчої задачі визначається продуктивністю функціонування алгоритмічних та евристичних прийомів, які можна і потрібно формувати.
Встановлено, що застосування широкого спектру причинно- наслідкових запитань при розв’язуванні творчих математичних задач активізує складові пошукового процесу: розуміння задачі, прогнозування ідей розв’язування, апробацію мисленнєвих результатів, перетворює їх у взаємодоповняльні.
З’ясовано, що спеціальні запитання забезпечували актуалізацію наявних знань, досвіду та навичок, потік асоціацій, фантазії, що сприяє поглибленню розуміння смислу математичної задачі, прогнозування розв’язку й актуалізує апробаційні дії.
Доведено, що набутий досвід супроводжувати пошуковий процес запитаннями, перетворює апробацію проєкту розв’язку у суб’єктивно значущий процес.
Висновок. Активізуючи ширший спектр мисленнєвих дій, здобута навичка формувати численні запитання змінює глибину і якість апробаційних дій, що мають місце впродовж всього розв’язування математичних задач, формує вміння аналізувати і контролювати власні мисленнєві кроки, сприяє формуванню суб’єктивної впевненості у правильності знайденого розв’язку.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-28

Як цитувати

Мойсеєнко, Л., & Шегда, Л. (2024). Психологічні аспекти активізації апробаційного процесу творчого математичного мислення. Збірник наукових праць "Проблеми сучасної психології", (64), 182–200. https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.182-200