Психологічні механізми виникнення, розвитку та утвердження громадянської ідентичності
DOI:
https://doi.org/10.32626/2227-6246.2024-64.225-249Ключові слова:
ідентичність, психологічний механізм, дескриптор, наратив, наслідування, взаємодія, осмислення, громадянськість, стереотипи, атитюдиАнотація
Метою статті є емпіричне виявлення закономірностей прояву психологічних механізмів становлення громадянської ідентичності особистості.
Методи. Для виявлення дескрипторів психологічних механізмів становлення громадянської ідентичності використано ретроспективний наратив «Я в державі» та тематичний аналіз, призначений для опрацювання вербального змісту наративів. У дослідженні взяли участь 205 громадян України віком від 16 до 60 років (62% жінок і 38% чоловіків).
Результати дослідження. За результатами дослідження отримано такий усереднений відсотковий розподіл дескрипторів психологічних механізмів становлення громадянської ідентичності: інтеріоризація громадянських контентів (25%), наслідування моделей громадянської поведінки (23%), індивідуація змістів громадянськості (19%), екстеріоризація стереотипів, атитюдів і зразків громадянської поведінки (15%), імплементація досвіду взаємодії з державою і співгромадянами (10%), осмислення власної громадянськості (8%).
Висновки. У ретроспективних наративних текстах респондентів достатньою мірою репрезентовані дескриптори усіх психологічних механізмів становлення громадянської ідентичності (виникнення, розвитку та утвердження). Проте виявлено нерівномірну «залученість» згаданих психологічних механізмів у процесі становлення громадянської ідентичності особистості. До найуніверсальніших механізмів становлення громадянської ідентичності можемо зарахувати інтеріоризацію громадянських контентів, наслідування моделей громадянської поведінки та індивідуацію змістів громадянськості. Менш універсальним, але доволі поширеним є механізм екстеріоризації стереотипів, атитюдів і зразків громадянської поведінки. Більше специфічними і менше поширеними виявилися механізми імплементації індивідуального досвіду взаємодії з державою та співгромадянами і осмислення власної громадянськості. Недостатнє залучення саме цих механізмів може призвести до формування дефіцитарної або деформованої громадянської ідентичності.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Петровська Інга
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Редакція має повне право публікувати у Збірнику оригінальні наукові статті як результати теоретичних і експериментальних досліджень, які не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях. Автор передає редколегії Збірника права на розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською та російською мовою) через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті Збірника, в електронних базах даних, репозитаріях та ін).
Автор публікації зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками використовувати матеріали статті: а) частково чи повністю в освітніх цілях; б) для написання власних дисертацій; в) для підготовки абстрактів, доповідей конференцій та презентацій.
Автор публікації має право розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту Збірника) на:
- персональних web-ресурсах усіх Авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги тощо);
- web-ресурсах установ, де працюють Автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних web-ресурсах відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Але в усіх випадках обов’язковою є наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію, що містяться на офіційному сайті Збірника.