Формування психологічного простору як фактору успішної адаптації до навчання дітей з порушеннями мовлення
DOI:
https://doi.org/10.15587/2519-4984.2022.255327Ключові слова:
психологічний простір, адаптація, порушення мовлення, діти з порушеннями мовленняАнотація
Проаналізовано суть та значення формування психологічного простору як фактору успішної адаптації до школи дітей з порушенням мовлення.
Визначено, що порушення психологічного простору дитини викликає хворобливе ставлення до всього навколишнього і сприяє утворенню внутрішнього психологічного конфлікту, що з неминучістю призводить до втрати навчальної мотивації, зниження пізнавальної активності, порушення стосунків з учителем та однолітками. Метою статті є довести, що формування психологічного простору сприятиме успішній адаптації дітей з порушенням мовлення до навчання в закладі початкової освіти.
Методами дослідження окресленої проблеми є теоретичні методи, що дозволили відокремити положення, які потребували перевірки. Емпіричні методи дали змогу виявити рівень адаптованості дітей до навчання в закладі освіти, серед них: спостереження, бесіда, тестування, констатувальний експеримент, обробка результатів дослідження (представлена у відсотковому співвідношенні.
З’ясовано, що психологічний простір, відчуття комфорту, безпеки є однією з найбільш важливих сфер життєдіяльності людини, а правильно побудований психологічний простір може забезпечити відчуття захищеності й в умовах школи під час періоду адаптації. Зазначається, що з метою полегшення адаптації дітей до навчання, в початковій ланці має проводитись глибоке та розширене діагностування готовності до навчальної діяльності та підготовча робота з дітьми, які мають недостатній рівень шкільної адаптації.
Описано діагностичну процедуру та програму дослідження психологічного простору як фактору успішної адаптації до школи дітей з порушенням мовлення. Визначено умови формування особистісного простору молодшого школяра
Зроблено висновок про те, що цілеспрямоване формування психологічного простору дає можливість забезпечити успішність процесу адаптації до навчання у школі. Психологічний простір, відчуття комфорту, безпеки є однією з найбільш важливих сфер життєдіяльності людини і з перших днів перебування дітей у школі, вчитель має подбати про те, щоб відвідування школи для дитини не було обтяжливим, щоб формувався пізнавальний мотив навчання, який домінував би у подальшому навчанні
Посилання
- Maksymenko, S., Maksymenko, K., Hlavnyk, O. (2003). Adaptatsiia dytyny do shkoly. Kyiv: Mikros-SVS, 96.
- Boekaerts, M. (1992). The Adaptable Learning Process: Initiating and Maintaining Behavioural Change. Applied Psychology, 41 (4), 377–397. doi: http://doi.org/10.1111/j.1464-0597.1992.tb00713.x
- Chi, S. A., Kim, S., Kim, N. H. (2018). A study of school adjustment related variables of young children. South African Journal of Education, 38 (2). doi: http://doi.org/10.15700/saje.v38n2a1457
- Tsyliev, V. (2004). Diahnostyka psykholohichnoi hotovnosti ditei do shkoly Vse pro adaptatsiiu, 25-26, 14–21.
- Opanasiuk, H. (2009). Alhorytm suprovodu ditei v adaptatsiinyi period Psykholoh, 3, 12–18.
- Kryvchykova, O., Liasota, T. (2008). Psykhomotornyi stan yak faktor adaptatsii uchniv pochatkovykh klasiv do umov navchannia v shkoli. Fizychne vykhovannia, sport i kultura zdorov’ia u suchasnomu suspilstvi, 2, 162–164.
- Krupnyk, H. (2014). Osoblyvosti psykholohichnoho suprovodu adaptatsii pershoklasnykiv do navchalnoho protsesu. Tavriiskyi visnyk osvity, 2 (46), 251–257.
- Konstantyniv, O. (2021). Osoblyvosti sotsialnoi vzaiemodii ditei z porushenniamy movlennia z odnolitkamy z typovym rozvytkom. Aktualni pytannia korektsiinoi osvity (pedahohichni nauky), 18, 122–133.
- Matiushchenko, I. (2012). Do problemy sotsializatsii ditei z tiazhkymy porushenniamy movlennia. Lohopediia, 2, 53−56.
- Sheremet, M. (2014). To the problem of formation childrens speech readiness for school. Naukovyi chasopys NPU im. M. Drahomanova: korektsiina pedahohika ta spetsialna psykholohiia, 19 (28), 248–251.
- Nartova-Bochaver, S. (2002). Poniatye «psykholohycheskoe prostranstvo lychnosty» y eho evrystycheskye vozmozhnosty. Psykholohycheskaia nauka y obrazovanye, 1, 35–41.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Yuliia Buhera, Alla Kurytsia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права Creative Commons CC BY для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.