№ 1(39) (2024): Вісник ПДТУ. Серія: Економічні науки
У збірнику розміщено статті, в яких узагальнені результати наукових досліджень працівників вищих навчальних закладів України, академічних і галузевих наукових організацій, провідних підприємств провідних галузей промисловості країни, співробітників міжнародних, державних і регіональних організацій, органів влади, що займаються питаннями розвитку теоретичних і практичних аспектів економіки та інтелектуальної власності. Збірник призначений для науковців, фахівців, які вивчають і досліджують економічні процеси, викладачів, аспірантів, студентів.
Збірник зареєстровано як засіб друкованих медіа. Рішення № 1821 Національної ради України з телебачення та рідіомовлення від 21.12.2023 (Протокол № 31)
Статті
-
НАПРЯМИ ТА ЗАВДАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Метою статті є визначення напрямів та завдань державної політики України у сфері забезпечення безпеки інвестиційної діяльності в сучасних умовах. Об’єктом дослідження є інвестиційна діяльність в Україні. В результаті дослідження проаналізовано законодавчу та нормативно-правову базу щодо регулювання інвестиційної діяльності України, а також визначено роль цих документів у забезпеченні безпеки інвестиційної діяльності та покращенні інвестиційного клімату. Наведено основні напрями та завдання державної політики в галузі безпеки інвестиційної діяльності на поточному етапі розвитку. Зазначено, що держава повинна активно співпрацювати з приватним сектором, надаючи підтримку у вигляді фінансових інструментів, створенні сприятливих законодавчих умов та інфраструктури. Суб’єктам господарювання необхідно долучатись до інвестування у розвиток «зелених» технологій та активно співпрацювати з державними структурами для досягнення спільних цілей. Визначено, що розвиток «зелених» кластерів та інноваційних парків не лише сприятиме підвищенню рівня безпеки в інвестиційній сфері, але й створить сприятливі умови для сталого економічного зростання та соціального розвитку. Це дозволить ефективно використовувати потенціал держави та приватного сектору для забезпечення стабільності та безпеки в інвестиційній діяльності в епоху цифровізації бізнес-процесів. Сформовано основні напрями, що сприятимуть забезпеченню безпеки інвестиційної діяльності в країні, а також стимулювання економічного зростання та розвитку.
-
ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ СОЦІАЛЬНОГО АНАЛІЗУ (АНАЛІЗУ РИНКОВИХ НАСТРОЇВ) ДЛЯ ПРОГНОЗУВАННЯ РИНКІВ КРИПТОВАЛЮТ
У статті розглянуто основні існуючі концепції методу соціального аналізу, досліджено основні інструменти та індикатори аналізу ринкових настроїв, що використовуються для прогнозування ринків криптовалют. Оцінено ефективність використання інструментів соціального аналізу для прогнозування курсу Біткоіна (на прикладі інструменту Google Trends) за період з 2016 по 2024 рік. Проаналізовано ефективність використання індикаторів соціального аналізу (на прикладі індикатора Індекс страху та жадібності) для прогнозування курсу Біткоіна за період з 2018 по 2024 рік. Методологічною основою дослідження є методи аналізу, спостереження, порівняння та графічного зображення. За результатами проведеного дослідження було підтверджено доцільність використання інструменту Google Trends для короткострокового прогнозування курсу Біткоіна, шляхом порівняння графіку обсягів пошуку в Google за терміном “Біткоін” та графіку ціни основної криптовалюти (BTC) до долара США. Також оцінено доцільність використання Індексу страху і жадібності для короткострокового прогнозування курсу криптовалют (на прикладі прогнозування курсу Біткоіна) на “бичачому” та “ведмежому” ринках, шляхом порівняння значення Індексу страху і жадібності в точках зміни тренду на графіку Біткоіна, та визначено найбільш оптимальну фазу криптовалютних ринків для застосування даного індикатору в прогнозуванні. При виконанні даної наукової статті використовувалися такі методи дослідження як аналіз, спостереження та порівняння.
-
ВИКОРИСТАННЯ НЕЙРОМАРКЕТИНГУ ЯК СТРАТЕГІЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
У статті розглянуто нейромаркетингові дослідження як стратегічний засіб підвищення ефективності рекламної діяльності і підвищення розвитку підприємства. Нейромаркетинг пропонує нові способи вимірювання поведінки споживачів і розуміння того, як люди взаємодіють з різними продуктами, послугами та маркетинговими кампаніями. Застосування методів нейромаркетингу може значно збагатити взаємодію співробітників та організації, оптимізувати їх та впливати на такі значущі для підвищення ефективності соціальні установки співробітників, як лояльність, залучення, задоволеність, довіра. В статті розглянуті різні способи нейромаркетингу, як впливу на потенційного споживача, запропонована концепція залучення клієнтів до піжприємства.
-
АНАЛІЗ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ ГАЗОПОСТАЧАЛЬНИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ ТА НАПРЯМКІВ ЇХ ДИДЖИТАЛІЗАЦІЇ
Метою статті є аналіз сутності бізнес-процесів господарюючих суб’єктів на ринку природного газу та дослідження напрямків їх диджиталізації. Об’єктом дослідження є бізнес-процеси підприємницької діяльності на ринку природного газу. Предметом дослідження є напрямки диджиталізації цих бізнес-процесів. В статті вирішується важлива науково-практична проблема впровадження цифрових технологій у бізнес-процеси газової галузі України з метою підвищення ефективності та конкурентоспроможності компаній. У статті дано визначення бізнес-процесів газопостачальних компаній та запропоновано їх класифікацію. З урахуванням специфіки діяльності компаній, бізнес-процеси поділено на інтегровані (основні та управлінські) та базові (допоміжні). Визначено основні напрямки диджиталізації бізнес-процесів: електронний документообіг та цифрові платформи (торгові та інформаційні). Проаналізовано конкретні рішення з диджиталізації в цих напрямках. Виявлено, що найбільш диджиталізованими є процеси, пов’язані з закупівлею/продажем, постачанням, транспортуванням та зберіганням природного газу. Визначено перспективи для подальшого диджитал-оновлення управлінських та базових бізнес-процесів. Результати дослідження сприяють розвитку теоретичних засад та практичних аспектів диджиталізації бізнес-процесів газопостачальних компаній України, що забезпечує підвищення їх ефективності, конкурентоспроможності та розвитку газової галузі в цілому.
-
ЧИННИКИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ІМІДЖ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
У статті досліджуються багатогранні фактори, що впливають на громадський імідж вищих навчальних закладів (ВНЗ), та оцінюються їхні наслідки для зацікавлених сторін, включаючи студентів, викладачів та політиків. Використовуючи методи логістичної регресії, дослідження об'єднує кількісні дані опитувань майбутніх та нинішніх студентів різних університетів із якісними даними. Аналіз визначає кілька ключових аспектів, які формують сприйняття ВНЗ, включаючи академічну якість, можливості працевлаштування випускників, можливості кампусу та соціальну відповідальність. Результати показують, що початкові очікування університету сильно корелюють з упевненістю у майбутній кар'єрі. При цьому впевненість у майбутній кар'єрі відіграє все більш значущу роль у формуванні іміджу вишу. У дослідженні також вивчається вплив цих уявлень на рішення про зарахування студентів, набір викладачів та можливості фінансування. Ґрунтуючись на цих висновках, у статті пропонується стратегічна основа для вузів, яка прагне покращити свій суспільний імідж у конкурентному освітньому середовищі. Ця структура наголошує на важливості цілісного підходу, який узгоджує академічну перевагу зі стратегіями соціальної та цифрової взаємодії. Результати цього дослідження доповнюють існуючу літературу з маркетингу вищої освіти та пропонують практичні наслідки для адміністраторів вишів, які прагнуть розібратися у складностях інституційного брендингу та управління репутацією.
-
КОНЦЕПЦІЯ РОЗРОБКИ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ АДАПТИВНИХ КРЕДИТНИХ ПРОДУКТІВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ В УМОВАХ РЕІНТЕГРАЦІЇ
Концепція розробки та впровадження адаптивних кредитних продуктів для забезпечення економічної безпеки підприємств України в умовах реінтеграції може включати декілька ключових етапів: аналіз сучасного стану економіки та потреб підприємств; розробка адаптивних кредитних продуктів; тестування та вдосконалення; впровадження та поширення; моніторинг та оновлення. Об'єктом дослідження є процес кредитування підприємств в умовах реінтеграції на територіях, що повертаються під контроль України. Основною проблемою є визначення ефективних механізмів та умов кредитування, що можуть сприяти відновленню і розвитку підприємницької діяльності в районах реінтеграції. Проблема включає аналіз ризиків економічної безпеки, економічної вигоди, а також розробку стратегій мінімізації невдач і залучення інвестицій. Дослідження виявило, що ефективне кредитування потребує посилення адаптації фінансових інструментів до потреб реінтегрованих регіонів та створення спеціальних фінансових продуктів. Результати включають концепція розробки та впровадження адаптивних кредитних продуктів для забезпечення економічної безпеки підприємств України в умовах реінтеграції. Наукова значущість даного дослідження полягає у розробці теоретичних та практичних рекомендацій, які можуть бути використані для підтримки стабільності та розвитку економіки реінтегрованих територій. Все це є досить складним і важливим завданням та вимагає не тільки аналізу ряду факторів. Але й зосередитись на вивченні міжнародного досвіду.
-
ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ БІЗНЕСУ У СФЕРІ FINTECH: АНАЛІЗ СВІТОВИХ ТРЕНДІВ
Метою дослідження є визначення світових трендів розвитку бізнесу у сфері FinTech, та його інвестиційної привабливості для стейкхолдерів. Об'єктом дослідження є світовий ринок фінансових технологій (FinTech) та його структурний склад. У статті вирішується важлива науково-практична проблема оцінки привабливості для стейкхолдерів інвестицій у FinTech з урахуванням останніх тенденцій та прогнозування майбутніх перспектив розвитку ринку. Методи дослідження: аналіз вторинних даних, включаючи статистичні дані, звіти дослідницьких компаній та галузеві публікації; методи порівняльного аналізу.
Проведене дослідження демонструє, що індустрія FinTech, незважаючи на спад інвестиційної активності у 2022-2023 роках, зберігає потенціал для подальшого зростання. Визначено ключові сектори FinTech, що привертають найбільше інвестицій: цифрові платежі, кредитування, управління інвестиціями (включаючи криптовалютні активи) та страхування. Виявлено, що лідерами у розвитку FinTech є країни Північної Америки, Європи та Східної Азії, але саме там спостерігається найбільший спад інвестиційної активності. З іншого боку, у деяких країнах, що розвиваються, відбувається зростання інвестицій в індустрію фінансових технологій. Виявлено, що основними причинами спаду інвестиційної активності є корегуванням тренду після різкого зростання у 2021 році; загальна інвестиційна невизначеність на фоні воєнного конфлікту між Україною та РФ; перехід ринку у стан, коли зростання відбувається без значної зовнішньої підтримки. Отримана в дослідженні актуальна інформація про стан та перспективи розвитку ринку FinTech, є важливою для інвесторів, підприємців та дослідників.
-
ВПЛИВ РОЗВИТКУ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА КАДРОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА
Вирішення проблеми розвитку потенціалу персоналу нині стає важливою умовою підвищення конкурентоспроможності продукції і робіт організацій різних форм власності. Сучасне високорозвинене виробництво характеризується постійною та значною мінливістю, що передбачає відповідне збагачення професійної кваліфікації та досвіду працівників. У зв'язку з цим потенціал персоналу, що є сукупністю можливостей і здібностей до виконання певного виду трудової діяльності, трансформується під впливом інноваційних технологій, що постійно впроваджуються. Метою даної статті є дослідження функціонування системи кадрового потенціалу промислового підприємства під впливом розвитку сучасних інноваційних технологій. У статті обґрунтовано основні принципи розвитку кадрового потенціалу підприємства, розроблено рекомендації щодо їхньої реалізації та вплив впровадження даних принципів на рівень кадрового потенціалу усередині організації. Наведено основні напрямки заходів з розвитку кадрового потенціалу підприємства (оцінка та діагностика поточної ситуації; системне оновлення кадрової політики; створення нових і актуалізація використовуваних методів і заходів; контроль, оцінка і безперервний розвиток процесів управління кадрами). Одним з основних чинників економічного зростання в сучасних умовах розвитку економіки є адаптивна, гнучка, мобільна кадрова політика та процеси формування кадрового потенціалу підприємств у промисловості. Кадровий потенціал промислових підприємств - це узагальнена характеристика системи формування, розподілу та використання кадрів, куди включаються як зайняті у виробництві, так і незайняті, але здатні працювати через свої можливості.
-
АНАЛІЗ ПІДХОДІВ ДО УПРАВЛІННЯ РОЗРОБКОЮ ПРОГРАМНИХ ПРОДУКТІВ У СФЕРІ ФІНАНСОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
У статті виконано аналіз існуючих підходів до управління розробкою програмних продуктів з метою визначення основних критеріїв їх вибору у сфері фінансових технологій. Проведено аналіз основних моделей і методологій розробки програмних продуктів з метою визначення їх основних характеристик, переваг і недоліків. Найбільш популярними визнано методології, які базуються на принципах Agile. Визначено основні вимоги до програмних продуктів у сфері фінансових технологій, а також ключові моменти, на які необхідно звернути увагу під час розробки програмних продуктів у даній сфері. Встановлено, що під час розробки програмних продуктів у сфері фінансових технологій особливу увагу необхідно звернути на етапи тестування, впровадження, інтеграції з зовнішніми системами, а також розробки і підтримки документації. Визначено основні критерії вибору підходів до розробки програмних продуктів у даній сфері. Встановлено, що для розробки програмних продуктів у даній сфері підходять гнучкі методології, які базуються на ітераційній моделі.
-
ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ ЯК ОБ'ЄКТ КРИЗОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
У статті досліджено людський капітал як об'єкт кризового менеджменту. Розглянуто такі аспекти людського капіталу як ризики (загрози) та втрати людського капіталу, а також шляхи відновлення та збільшення людського капіталу після подолання кризи.Пропонується розрізняти ризики (загрози) та втрати людського капіталу. Під ризиками (загрозами) розглядаються потенційні загрози, під втратами людського капіталу розуміється фактичний стан, а саме кількісні та якісні показники, надані не тільки національними органами, але й міжнародними організаціями.Розглянуто питання міграції у кількісному аспекті та проаналізовано перспективи та наслідки цього явища з огляду на людський капітал України.Зауважується, що людський капітал, призначений для виконання економічних функцій, зменшується за рахунок міграції, загибелі людей, а також мобілізації. Проаналізовано інститут бронювання працівників.
Зроблено висновок, що велика кількість працівників, у тому числі висококваліфікованих, залишилися без робочих місць, слідством чого стала необхідність у перекваліфікації, зокрема у отриманні наступної вищої освіти незалежно від віку здобувача, а також здійснення підприємницької діяльності.
Підкреслюється, що визначну роль у відновленні людського капіталу відіграватиме не тільки питання повернення людей із-за кордону, а й необхідність розробки комплексу заходів, що будуть спрямовані на соціальне забезпечення населення, фінансування освіти, а також сприяння у працевлаштуванні та вирішенні житлових питань.
-
ЦИРКУЛЯРНА ЕКОНОМІКА ЯК СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ У ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД
Стаття розглядає потенціал циркулярної економіки для післявоєнного економічного відновлення України, підкреслюючи її принципи: усунення відходів, збереження ресурсів і відновлення природних систем. Циркулярна економіка може значно знизити енергетичні та матеріальні витрати, мінімізувати негативний вплив на довкілля та стимулювати інновації й створення робочих місць у «зелених» секторах. Впровадження її принципів може допомогти Україні боротися з дефіцитом ресурсів і підвищити стійкість економіки до зовнішніх факторів. Незважаючи на переваги, реалізація циркулярної економіки стикається з інфраструктурними проблемами та потребує змін у поведінкових моделях споживання й виробництва. В статті наголошується на важливості державної підтримки, співпраці з міжнародними організаціями, а також на необхідності освітніх програм для промоції стійких практик. Цей комплексний підхід може закласти основу для стійкого економічного розвитку України, сприяючи одночасно економічному зростанню та охороні навколишнього середовища. Успішна інтеграція циркулярної економіки обіцяє Україні сталий та процвітаючий післявоєнний розвиток.
-
СУЧАСНІ Й ТРАДИЦІЙНІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ІНСТРУМЕНТИ: ЕТИКА Й ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ
Метою дослідження є визначення перспектив використання сучасних і традиційних інвестиційних інструментів як з погляду потенціальної прибутковості, так і з погляду етичності. Об'єктом дослідження є сучасні та традиційні інвестиційні інструменти. Методи дослідження: аналіз історичних даних щодо біржових курсів, розрахунок та аналіз волатильності фінансових інструментів, порівняльний аналіз.
У роботі розглянуто етичний аспект використання криптовалют. Проведено порівняльний аналіз криптовалют з акціями та фіатними валютами в аспекті прибутковості та етичності використання.
На основі показника волатильності розглянуто потенційну прибутковість різних інвестиційних інструментів на прикладі ринку валют, криптовалют, а також ринку акцій. Ринок акцій взято як найбільш традиційний.
Ринок фіатних валют - це найліквідніший та найбільш активний. Він ідеально підходить для короткострокових інвестицій. Ринок криптовалют - це сучасна та швидкозмінна сфера, що пропонує великий потенціал для зростання. Однак, інвестування в криптовалюти вимагає обережності та розуміння пов'язаних з ними етичних проблем. Традиційні фондові інструменти залишаються найзбалансованішим варіантом для більшості інвесторів. Вони забезпечують стабільність та надійність. Вибір інвестиційного інструменту залежить від вашого індивідуального ризик-апетиту та потреб.
З’ясовано, що етичний вектор у питаннях використання криптовалют позначений проблемами негативного впливу на довкілля, ризиками незаконного використання, посилення соціальної нерівності, психічного здоров’я активних користувачів.