Методологічні засади продуктивної наукової школи І.А. Котляревського
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.3.2016.138979Ключові слова:
продуктивна наукова школа, наукова мова, проблемний аналіз, тема дослідження, абстрактне мислення, дар наукового передбаченняАнотація
Мета дослідження – вивчити методологічні основи продуктивної наукової школи І.А.Котляревського, перспективні для розвитку музикознавства майбутнього. Вивчення принципів наукової школи, сформованої у вітчизняному музикознавстві на межі ХХ-ХХІ століть, набуло особливої актуальності. Створена І. А. Котляревським продуктивна наукова школа – одна з найбільш перспективних і оригінальних в українському музикознавстві, про що свідчить результативність методів наукового пізнання і формування наукового світогляду учнів. Методологія дослідження заснована на історико-логічному, системному, діалектичному методах аналізу, опертя на які сприяє усвідомленню сутності продуктивної наукової школи І. А. Котляревського. Наукова новизна дослідження полягає у системному аналізі принципів продуктивної наукової школи у музикознавстві, витлумачених в аспекті відображення особистісних якостей вченого. Серед рис наукової школи І.А. Котляревського – вміння знаходити проблемну ситуацію, трактування теми дослідження як генокоду роботи, відмова від попередньої праці в ім’я "ядра" дослідження, метод трансцендентального споглядання, діалектичний і системний методи дослідження, проблемний аналіз, "здоровий прагматизм", миттєве конструювання цілого в його деталях, моделювання структури і змісту дослідження, що випереджає написання (прочитання) роботи, понятійна щільність наукового тексту, його прогностичний характер, абстрактне мислення, дар наукового передбачення. Віра у потенційні можливості і талант учня у науковій школі І.А. Котляревського поєднувалися з імперативно сформульованими положеннями, що визначали спрямування дослідження. Вимоги до наукової мови відповідали "висоті позиції" дослідника. Зміст одного з імперативів наукової школи І.А. Котляревського полягає в тому, що вчений має вміти поставити як головне чи не кожне положення дослідження. Якщо у результаті цієї операції дослідження збереже свою значущість, то це засвідчує важливість даного положення у структурі і змісті праці. Висновки. Осмислення принципів і закономірностей продуктивної наукової школи І.А. Котляревського має методологічне і прогностичне значення для розвитку вітчизняного музикознавства.##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.