ПІСНІ Й.БРАМСА ОР.57 (ДО ПИТАННЯ КОМПОЗИЦІЙНО-ДРАМАТУРГІЧНОЇ ЦІЛІСНОСТІ ЦИКЛУ)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-3209.2.2020.220569Ключові слова:
Й.Брамс, вокальна творчість, жанр пісні, опус, вокальний цикл, композиційно-драматургічна цілісність.Анотація
Метою роботи є розгляд вокального опусу 57 Й.Брамса з точки зору виявлення у ньому ознак циклічності. Методологія роботи базується на застосуванні аналітичного, структурного, системного методів, що дають можливість усвідомити опус як єдину художню структуру, виявити системні принципи організації його на образно-тематичному, ладогармонічному, формотворчому рівнях. Наукова новизна полягає у тому, що вперше в українському музикознавстві вокальний опус 57 Й.Брамса отримує аналітичне висвітлення у ракурсі проблеми композиційно-драматургічної єдності циклу. Висновки. В результаті здійсненого в роботі цілісного музичного аналізу пісень опусу 57, створеного композитором на поетичні тексти Г.Ф.Даумера, було виявлено комплекс ознак, що підтверджують не лише можливість, але й необхідність трактування даного вокального опусу з позиції циклу. Посеред них – наявність рельєфної драматургії, наскрізної лінії образно-тематичного розгортання, системи гнучких інтонаційних зв’язків поміж піснями, чіткої логіки тональних співвідношень та композиційних рішень. Виявлено також специфіку взаємодії у циклі вербального та музичного текстів, майстерність композитора у розкритті музичними засобами найтонших нюансів поетичного слова та його смислових підтекстів.
Посилання
Vasina-Grossman V. (1966). Romantic song of the nineteenth century. Moscow : Musyka [in Russian].
Heiringer K. (1965). Johannes Brahms. Moscow: Musyka [in Russian].
Grasberger F. (1980). Johannes Brahms. Moscow: Musyka [in Russian].
Druskin M. (1988). J.Brahms. L.: Musyka [in Russian].
Mikhailov I. (1990). About cyclicity, song lyrics and translations. To the problems of vocal lyrics of Brahms. Sovetskaya musica. 10. 43-46 [in Russian].
Revenko V. (2002). About the performance of J.Brahms’ songs. Musychne Mysteztvo i Kultura. Naukovyi Visnyk. Odesa, Vyp.3. 324-332 [in Russian].
Sviridenko S. (1913). About the Songs by Brahms. RMG. 34-35. 704-710 [in Russian].
Finscher L. (1999). The Songs by Brahms. Pages of the history of German romanticism. Musicalnaya Academiya. 3. 217-222 [in Russian].
Tsareva E. (1986). Johannes Brahms. Moscow: Musyka [in Russian].
Stevens D.B. (2008). Brahms’s Song Collections : Rethinking a Genre. Michigan [in English].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.